Yeni kripto para birimi Zcash (ZEC) çıkış tarihi olan 15 Eylül’den bu yana yaklaşık yüzde 700 ile yüzde 1.000 arasında değer kazandı. Yıl sonuna kadar değerinin Bitcoin’i geçebileceği konuşuluyor.
Nasıl ki Türk Lirasına TL diyorsak, Zcash para birimi içinde ZEC kısaltması kullanılıyor.
Zcash (Zerocash) henüz piyasaya çıkalı yaklaşık 2 ay oldu. Ancak 15 Eylül’de yaklaşık 17 dolar olan değeri şu anda 140 dolar 170 dolar seviyelerine ulaşmış durumda. Bu yüzde 700 ile yüzde 1.000 arasında değer kazandığı anlamına geliyor.
Herşey yolunda gibi görünüyorda, peki Zcash neden bu kadar ilgi görüyor? Neden insanlar bir yarış içerisinde ve Zcash’in öncü yatırımcısı olmak istiyor? Cevabı çok basit; Zcash bu güne kadar hiç görülmemiş bir anonim kripto para birimi platformu sunuyor.
Bu güne kadar piyasaya sürülen kripto para birimlerinin istisnasız hepsi ya Bitcoin ya da Ethereum’un birer alt türüydü. Zcash ise öyle değil. Diğer kripto para birimleri gibi altyapı olarak Blockchain teknolojisini kullanan Zcash ı farklı kılan ise yeni protokol yapısı.

zk-SNARK adındaki bu protokol Zcash kullanıcılarının tüm işlemlerini anonim şekilde yapmasını mümkün kılıyor. Bu ilk anda Bitcoin ve Ethereum’un da aynı özelliğe sahip olduğu durum gibi düşünülebilir ama daha farklı. Bitcoin ve Ethereum tabanlı sistemlerde kullanıcılar anonim kalırken tüm işlemler açıkça görülebiliyordu. Zcash sisteminde ise işlemlerin kendisi de anonim kalıyor. Yani iki kişi arasındaki transfer eğer bu kişiler bu işlemin görüntülenmesini istemiyorsa tümüyle gizli gerçekleşiyor.


kaynak:
http://www.lleblog.com/zcash-zerocash-nedir-zec-nedir/