Pankreastan salgılanan insülin hormonunun düzensiz salgılanması ve salgılanan insülinin görevini yapamaması sonucu oluşan, insülin direnci ile kendini gösteren hastalığa tip 2 diyabet hastalığı denir.
Tip 2 Diyabet Hastalığında Kimler Risk Altındadır?
Tip 2 diyabet hastalığı dünyada %90 ile en sık görülen diyabet hastalığı çeşididir. Herkeste ve her yaşta tip 2 diyabet hastalığı görülebilir. İnsüline bağımlı olmayan diyabet hastalığı olarak da bilinmektedir.
Ailesinde diyabet hastası olan kişiler, obezite hastalığı olanlar, doğum ağırlı 4 kg üstünde olanlar ve 4 kg’dan ağır bebek doğuran kadınlar ve stresli bir hayat yaşayan insanlar tip 2 diyabet riski altındadır.
Kronik pankreas yangısı, otoimmun pakreas hastalıkları, pankreas tümörleri, hipertiroidi, hipotroidi, akromegali gibi hormon hastalıkları da tip 2 diyabetin sebepleri arasında gösterilmektedir.
Düzenli yürüyüş, dengeli beslenme, alkol ve sigaradan uzak yaşama özellikle risk grubundaki kişiler için tip 2 diyabet hastalığından korunmak için önemlidir. İnsülin direncini kırmak için mutlaka düzenli ve dengeli beslenmek ve egzersiz yapmak gereklidir.

Makale: Alper Çelik