Günlük hayatımız da farklı modeller de raflarla karşılaşmaktayız. Raf sistemlerinde ki model farklılıkları değişik sebeplerden dolayı olmaktadır. Sebeplerin en başında kullanılan malzeme gelmektedir. İmalat sırasında kullanılan ham maddeye göre model oluşmakta ve kullanıcıların hizmetini sunulmaktadır. Farklı modellerin ortaya çıkmasında ki farklı bir sebep ise, kullanım amacıdır. Bir markette kullanılacak raf ile, fabrika deposunda kullanılacak raf aynı olmayacağı için model farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Fabrikalar da daha büyük raflar kullanılmakta ve bu raflar paletli malzeme taşıma özelliğine de sahip olmaktadır. Ayrıca kullanıldığı ham madde sayesinde ağır yükleri de rahatlıkla taşıyabilmektedir. Bunun yanı sıra, bu tür sistemlerin uzun ömürlü olması ve görünümünü kaybetmemesi çok önemlidir. Bu nedenden dolayı, raf sistemlerin dış yüzeyi özel malzemelerle kaplanmaktadır. Böylece paslanmaz raf özelliği sistemler de yer alır ve dış yüzeyi herhangi bir paslanma olayı ile karşılaşmadan sistemin uzun süre kullanılması sağlanır.
Paslanmaz tel raf, göz önünde bulunan raf modelleri için oldukça önemlidir. Market, kırtasiye, eczane, hastane, okul ve buna benzer yerler de sıklıkla raflar kullanılmaktadır. Kullanılan bu raflar sürekli göz önünde olduğu için ve sürekli kullanıldığı için dış görünüşü oldukça önemlidir. Bu sebepten dolayı bu tür yerler de paslanmaz raf özelliği taşıyan sistemler kullanılır. Dış yüzeyinde kullanılan özel malzemeler, sistemlerin paslanmasını engeller ve bununla birlikte kolaylıkla temizlenebilmesine olanak sağlar.
Depo içerisinde kullanılan rafların paslanma riski oldukça yüksektir. Çünkü depolar da nem ve rutubet oranı fazla olabilmekte ve bunun beraberinde raflar da paslanmalar olabilmektedir. Ancak kullanılan ham maddelerin kaliteli olması ve sistemlerin paslanmaz özelliğe sahip maddelerle kaplanması, paslanma olayının önüne geçer. Böylece raf sistemleri, depo içerisinde herhangi bir paslanma olayı ile karşılaşılmadan rahatlıkla uzun süre kullanılabilmektedir. Sizler de kullanmak istediğiniz raf sistemlerini paslanma durumunu göz önünde bulundurarak seçerseniz, sonraki süreçte herhangi bir olumsuz durumla karşı karşıya kalmamış olursunuz. Bunun beraberinde, paslanmayan rafların sağlamlığını da koruyacağını düşündüğümüz zaman, ağır malzemelerinizi gönül rahatlığı ile bu raflar da saklayabilme imkanına sahip olacaksınız.