Katipler.org sitemizde son zamanların rövanşta mesleği katiplik sınav hakkında her türlü bilgi ve habere ulaşabileceksiniz. Ayrıca sitemizde kamu memurları ile ilgili haberlere, yüksek mahkemelerce verilen emsal kararlara, Adalet Bakanlığınca yapılan güncel duyurulara ulaşabilirsiniz. Katipler olan meslektaşlarımız arasında bilgi alışverişinde bulunmak, karşılaştığımız sorunları çözmek ve tanışma ortamı yaratma adına bu platformu oluşturmuş bulunmaktayız.


Bilindiği üzere katiplik sınavının ön şartı yapılacak olan uygulama sınavında yanlışsız en az doksan kelime yazmak. On parmak hızınızı artırmak için sizlere bir kaç önerimiz olacak. Bunlardan ilki düzenli olarak egzersiz yapmanız bu sayede parmaklarınız klavyedeki yerlerini kas hafızasıyla öğrenecektir.


On parmak hız testi ile hızlı yazmak için düzenli bir şekilde oturuşta önemlidir. Oturduktan sonra dirseklerinizi dik açıyla bükün. Gözleriniz ve ekran arasında en az 50 - 70 cm arasında bir mesafe bırakın. Omuz, kol ve bilek kaslarınızı mümkün olduğu kadar en az gerilmeye maruz kalacak şekilde hareket ettirin ve kullanın. Bileklerinizi klavyenin ön tarafından masa üzerine koyabilirsiniz.


Yazarken tuşlara bakmamaya çalışın. Her ne kadar ilk başlarda tuşlara bakmadan yazmak çok fazla yanlış kelime yazmanıza neden olacaksa da bu duruma çok fazla takılmayın zamanla bu yanlış sayısının azalacağını göreceksiniz. Yazarken daima metnin bir sonraki kelimesini gözünüzle tarayın.


Şimdi on parmak hızınızı geliştirmek için on parmak çalışma sayfasını ziyaret edebilirsiniz.