Forklift nedir ; iş hayatında insanların taşıyamayacağı ağır yükleri bir yerden başka bir yere taşınmak amacıyla kaldırılmasını ve istiflenmesini sağlayan iş makinesidir. Genel kullanım amacı yük taşımak olan bu makinelerin taşıma kapasitesi ise 0.5 ile 40 ton arası değişmektedir. Forkliftlerde yer alan plakalar yardımı ile forkliftlerin kapasitesi, yük merkezi ve sınıfına dair her türlü bilgiye ulaşmak oldukça kolaydır .


1800’lü yıllarda kullanılmaya başlayan forkliftler , ilk başlarda zincir yardımı ile yük taşıma işlemi görüyordu. 20. yüzyılda ise tahta platformların üzerinde takılan vince benzer makinelerle yükler taşınmaya başladı. Daha sonralarında ise bu makinelere elektrikli motorlar ve aküler takılmaya başladı. 1. Dünya Savaşı yıllarında bu makinelere yükselebilen ve alçalabilen platformlar takılarak, bugünkü görünümüne sahip oldu.


Genel olarak sanayi alanında depolama, stoklama amacı ile kullanılan forkliftler; ağır malzemeleri yüklemek, taşımak ve boşaltmak için oldukça işlevsel bir makinedir. Buna ilaveten şantiyelerde, limanlarda, depolarda da bu makinelerin kullanıldığı görülmektedir. Kullanım amacı sadece yük taşıma olan bu araçlar, toprak alanda kullanılması zor ve trafiğe çıkması yasak iş makineleri sınıfındadır. Ayrıca bu araçlarla 10 kilometreden fazla hız yapılmaz. Forkliftlerin kullanılması da sadece forklift operatörleri tarafından gerçekleştirilebilir. Kullanımı oldukça basit makinelerdir.

Hemen hemen her yerde bulunabilen forkliftleri satın almak istemiyorsanız hızlı çözümler için forklift kiralama yoluna gidebilirsiniz.