Yapı mühendisliği, oldukça gelişmiş bir sektördür. Teknolojinin ilerlemesi, yeni maddelerin bulunması ve işlenebilmesi bu sektörün daha hızlı ilerlemesini sağlamaktadır. Granit, mermer gibi maddeler rahat bir şekilde işlenerek binaların iç ve dış kaplamalarında kullanılabilmektedir. Ancak bu maddeler, zaman geçtikçe deforme olabilmektedir. Ancak volkanik kayaçlardan elde edilen taşlar, doğada bulunan en sağlam yapı malzemelerindendir. Elmastan sonra doğada bulunabilen en sağlam taşlardır.

bazalt, diyabaz ve andezit

Volkanik dağların patlaması sonucu ortaya çıkardıkları tüfler, hızlı bir biçimde soğur ve sertleşir. Bu tüfler kayalaşır ve taş halini alır. Farklı boyutlarda olan taşlar, işlenme sürecinden geçtikten sonra, günümüzde binaların inşasında kullanılan bazalt biçimini almaktadır. Bazalt, çoğunlukla gri tonlarında olmaktadır ve oldukça dayanıklıdır. Saf bir kayaç olduğundan kırılma, çizilme, çatlama gibi faktörlere karşı uzun yıllar boyunca direnç sağlamaktadır. Ayrıca asitlere karşı da dayanıklıdır.

Bazalt taşının farklı bir türü olan diyabaz, yine volkanik tüflerden oluşmaktadır. Bu taşlar genellikle yeşil renklerde olmaktadır ve genel olarak binaların iç döşemelerinde kullanılmaktadır. İç döşemelerin maruz kalabileceği ısınma, soğuma, paslanma, rutubet gibi faktörlere karşı oldukça sağlamdır.
Başka bir volkanik tüf olan andezit ise, diğer kayaç yapılarından biraz farklıdır. Bu kayaçlar, yalnızca volkanik tüfler sonucu değil; doğada da bulunabilmektedir. Bu kayaç yapısı, özellikle ısıya karşı direnci sayesinde, ısı depolama sistemlerinin iç cephelerinde kullanılmaktadır. 1600 santigrat dereceye varan sıcaklığa kadar dayanıklılık sağlamaktadır.