Yangın merdiveni, yangın gibi acil durumlarda içerideki insanların dışarıya güvenle çıkmasını sağlayan kaçış yoludur. Çelik ve yanmaz malzemelerden inşa edilir. Z tipi, dairesel, makaralı gibi türleri bulunur. Yangın yönetmeliğine göre inşa edilmesi gerekir. Aksi halde yetkililer tarafından onay verilmez. Bu işi yapan kurumsal firmalar sektörde yer almaktadır. Bireysel olarak yapılamayacak kadar hassas bir konu olduğundan bu firmalardan destek almak gerekir.

Yangın güvenliğinin sağlanmadığı yapılarda yangın çıkması halinde durum oldukça vahim sonuçlar doğurabilmektedir. Hiç zaman kaybetmeden gereken önlemleri alarak daha yangın ortaya çıkmada mücadele etmeye başlamak gerekir. Meydana gelen yangınlar incelendiğinde önemi bir kez daha ortaya çıkan bu merdivenler, aynı zamanda vicdani bir sorumluluktur.

İstanbul gibi büyük bir şehirde sayısız bina bulunur ve bu yapılar için yangın güvenliğinin sağlanmasında yangın merdiveni uygulamalarına ihtiyaç duyulur. Sektör bu yüzden hızla büyümektedir. Firma tercihi yaparken işte bu yüzden projenize uygun olanını seçmelisiniz. Aksi halde iş tesliminde sorunlarla karşılaşabilir hatta onay dahi alamayabilirsiniz.