Bir web sitesi tasarlamak için AJAX, HTML5, CSS3, Javascript, jQuery, Python, PHP ve diğer karmaşık dilleri bilmeniz gerekiyor mu? Şimdi bunu anlamaya başlayacağız. Bir web sitesi yapmanın ne kadar “kolay” olduğunu görelim.
Büyük Resmi Görün!
Bir web sitesini başarılı yapan nedir? Siteçerçevesi, kullanılan araçlar veya CSS düzeni değil. Kesinlikle tasarımda değil, geçişler ve 3D efektler de değil.
Bir Web Sitesini Başarılı Yapan
Hedef kitleye uygun, anlaşılabilir bir yapıda düzenlenmiş net, anlaşılabilir içeriktir. Şaşırtıcı bir şekilde, bugün etkin pek çok web sitesi bu konuda başarısızdır. Bizim için tasarımcılar ve geliştiriciler, bir web sitesinin başarılı olmasını sağlayan kişiler değil. Sadece yazarlara kağıt, kalem, tedarik eden firmalardır. Çok fazla sayıda web sitesi projesi içerik sorgusunu bırakıp, komplike tasarım ve uygulama detayları ile ilgili tutkulu tartışmalara boğuluyor. İçerik sonradan düşünülmüş olarak, sadece tasarımda yer tutsun diye yapılmış bir şey oluyor. Bazen geriye bir adım atmanız ve rolünüzün - yaptığınız web sitesinin rolünün - aslında ne olduğunu görmeniz gerekiyor:
İnsanlar Sitenize İçerik İçin Geliyor
Web sitesi içeriğini bir restorandaki yemekler ve tabaklara benzetebiliriz. Evet, tabakların sunumu ve görünüşü önemli ama insanlar yemek yemek için oraya geliyor unutmayın. Tabaklar sadece misafirlerimize yemek sunmamızı sağlayan kaplardır. Tabi ki, tabaklar, bardaklar, çatallar ve kaşıklar, servis ettiğimiz gıda türüne ve restoran ortamına uygun olarak dikkatle seçilmelidir. Ancak hiç kimse bir restorana gidip tabak ve gümüş eşyalara hayran kalacak ve gidecek değil. Her şey yemekle ilgilidir. Aynı şekilde, web siteleriyle ilgili her şeyde içerikle ilgilidir.
Nefis bir web sitesi hazırlamak için yapılan tarif bu şekilde basittir: lezzetli bir içerik oluşturun ve kolayca sindirilebilen ve dikkat dağıtıcı olmayan bir web sitesine yerleştirin. Bu için kolay bir yolu yok; bunu aklınızda tutmalısınız. Aksi takdirde şişirilmiş sadece kendi kendine hizmet veren web siteleri oluşturabilirsiniz. Unutmayın sitenizi önemli kılan tek şey içeriktir. İçerik olmadan dışı mükemmel olsa da içi kötü olan bir pastanın bir anlamı yok. Web sitesi yapmak komplike gibi görünebilir ama tasarıma odaklanmadan çok güzel içerikli siteler üretilebilir. Ve artık günümüzdeki araçlar ile bu çok kolay.
Kaynak: https://kolaypazarlama.net/web-sites...in-ne-gerekir/