Kimi aileler çocuklarına internetten uzak durmasını söyleyip hatta İnterneti yasaklarken, kimi aileler ise internetin eğitimine katkı sağladığı için çocuk ne kadar zaman geçirirse geçirsin hiç bir şekilde yasak koymazlar. Bu biraz da çocukla, yapısıyla alakalıdır aslında. Bazı çocuklar, gençler İnternet sadece online oyun veya video izlemekten ibaret olarak ailelerine aksettirdikleri ve internetten zaman geçirirken derslerinin kötü gittiği gerçeğini gizleyemedikleri için aileler büyük tepki gösterirken, kimileri ise amacına uygun bir şekilde internetten faydalanıp, eğitimine destek, yeni şeyler öğrenmek ve araştırmak için kullandıkları için dersleri de olumlu bir şekilde etkilediği için aileler ses çıkarmazlar.

Bu aslında bizler için yani herkes için geçerlidir. internet sadece kız, erkek arkadaş edinmek, oyunlarda level atlamak, sosyal medya ve youtube gibi mecralarda gereksiz fenomenleri takip etmekten ibaret değildir. Bilgi almak, eğitimi desteklemek, öğrenmek ve araştırmak için en etkili yoldur. Dünyanın her köşesinde ki kütüphanenin ayağınıza kadar gelmesi demektir. Siz yeter ki öğrenmek isteyin günümüzde internet en büyük eğiticidir diyebiliriz. Online yabancı dil öğrenmek, kitap okumak, ücretsiz İngilizce öğrenmek, matematikte bir formülün ne olduğunu öğrenmek, coğrafya da hangi ilin neyinin meşhur olduğunu bilmek, dünyanın herhangi bir köşesinde yer alan bir ülkenin yaşam tarzını öğrenmek, Online İngilizce, farsça, Arapça, İspanyolca ve tüm dilleri öğrenmek ve daha fazlasını yapabilmek mümkünken! Neden internetin daha fazla kullanılmasından sa yasaklanması söz konusu olsun ki?
İnternet amacına uygun kullanalım, tabi ki oyun da oynansın, video da izlensin kısacası eğlenmek içinde bir araç olsun ancak dozunda, yerinde, zamanında olsun, 24 saat uykusuz bir şekilde dünyayı kurtarır gibi bir oyuna sarılmadan, öğrenmek, bilgilenmek, eğlenmek kısacası olması gerektiği amacına uygun kullanılmalıdır.