Yurt dışında scalp mikropigmentasyon olarak bilinen işlem bizim ülkemizde saç simülasyonu diye geçiyor. Gerçekten de sihir gibi var ama yok, yok ama var…. Saç derisi altına saç telinin kalınlığına göre seçilen iğnelerle, özel imal edilen pigmentlerin (bir çeşit boya) yerleştirilmesi işlemidir.

Dünyada yeni trend olan saç simülasyonu saç sorunu yaşayanlar için üçüncü bir alternatif olarak duruyor.

Protez saç ve saç ekimi en bilindikleri ama saç simülasyonu da arkadan sağlam geliyor. Saç ekimi yaptıranlar bilir yüzde yüz başarı elde etmek nerede ise imkansıza yakın. Hele kafa arkasındaki o bebek poposuna benzeyen kellik saç ekimi ile maalesef ortadan kalkmıyor. Protez saç ise her babayiğidin harcı değil. Kafanızın üzerinde size ait olmayan bir parça ile yaşamak için ciddi bir uyum süreci yaşamalısınız. Tabii ki, kafanızın kaşınmasına kesin çözüm bulana kadar.

Özellikle saç ektirenler ve saçını sıfıra yakın kestirenler için saç simülasyonu yeni bir yöntem. Saç seyrekliği olanlar için de ideal bir seçenek. Ama biraz saç olması şartlardan.

Çünkü saçın seyreldiği alanlarda kafa derisi ince iğne dokunuşları ile boyandığı için sanki oralarda saç varmış gibi efekt yaratıyor.

Bu işlemi yaptırmak isteyenleri öncelikle şu soruyu sormalı:
Bu boyanın sertifikası var mı? Tarım Bakanlığı’ndan izinli mi?
Ne kadar sürede bu boyanın geri atılımını ön görüyorsunuz?
Saç simülasyonu patentini Serkan Bozkurt elinde bulunduruyor.

Saç simülasyonunda dövme boyalarının kullanılmayacağını söyleyen de Serkan Bozkurt. Dövme boyaları kalıcı boyalardır. O yüzden saç dövmesi yapanı duyunca arkanıza bakmadan kaçın. Saç simülasyonunda kullanılan pigmentlerin ömrü kafa derisinde en fazla 2 yıl kalır. Yani ter ile atılması gerekir. En az 6 ayda bir gidip uygulamayı tazelemenizi öneririm.Wesley Sneijder, Vin Diesel, jason statham, Bruce Willis aklıma gelen saç simülasyonu kullanıcıları.
Kullanılan iğnenin kalınlığı, kullanılan pigmentin saç rengine göre özel hazırlanması oldukça önemli de bir de bu işin sanatçılık tarafı var. Elinizde fırça yerine iğne, insan kafa derisine yaklaşık 100 bin adet nokta koyuyorsunuz. En azından bu sabrı alkışlamak gerek. Markasına yatırım yapan, bir dolu patent alan, işini geliştiren, reklam vererek pazarı büyütmeye çalışana engel olmamak gerek.