Haber,dünya ve yurt gündeminde gelişen önemli olayların halkın bilgilendirilmesidoğrultusunda yayınlanan yazılı, görsel ve işitsel bir iletişim türüdür.Bilgilendirme desteği olmakla beraber haber metinleri belirli yer ve vakittegeçen olayları akıcı ve anlaşılır bir dil ile aktarılır. Haber metinlerindekanıt, sahicilik, tarafsız, üslup ve belgeler anlaşılır bir biçimde yansıtılır.Aksi takdirde, inandırıcılığı olmayan, kanıt gösteremeyen, sansasyonel haberlerasparagas olarak tanımlanabilir. Asparagas haber yayınlayan kuruluşların daokuyucuları gittikçe azalmaktadır. SakaryaHaber en doğru şekilde size yansıtır.

HaberYazısı Nasıl Yazılır?
Habermetinlerinin yazımlarına geçmeden önce yazacağınız haber metninin bir haberniteliği taşıyıp, taşımadığına dikkat etmeniz gerekir. Her olay haber niteliğitaşıyabilmesinin yanında bunu en ilgi çekici ve akıcı bir biçimde yayınlayıpsunmak gerekir.
Haberinilgi çekici, ender rastlanan, güncel olmasına ve okuyucunun meraklanmasısağlamak öncelikli planda olmalıdır. 5N1K kuralına uymaya çalışıp, doğrukullanıldığına dikkat edilmelidir. Tamamen tarafsız olup kendi yorumlarımızdankaçınmamız gerekir. Kişilerin unvan ve makamlarını doğru bir biçimdeyazmalıyız. Haber başlığının yanı sıra alt başlıklarını da dikkat çekici birbiçimde yazmanız gerekir. Doğru olay akışına, zamanlamasına ve yerine göreyazmanız gerekmektedir. Haberin başlığı içeriği ile ilgili olmalıdır. DoğruTürkçe ve imla kurallarına uymak gerekir.
Bunlarhaber yazılarını belirleyici özellikleri ve dikkat edilmesi gerekenleridir.