Birçok insan saçlarının az olmasından, dolgun görünmemesinden ya da daha kötüsü olmaması durumundan dolayı şikâyet eder. Bu durumda tabii ki bu tarz sorunlarla karşı karşıya olan kişilerin önünde kullanabileceği birçok alternatif bulunmakta fakat bunların kimisi çok fahiş fiyatlarda, kimisi ağrılı, acılı bir süreç gerektiriyor, kimisi de çok kısa vadede çözüm üretebilecek sonuçlarla karşımıza çıkıyor. Fakat bunların dışında son yıllarda birçok kişinin derdine deva olan ve oldukça revaçta başka bir yöntem adını duyurdu. Bu işlemin adı saç gölgelendirme. Saç simülasyonu ya da üç boyutlu saç pigmentasyonu da olarak bilenen bu işlem ağrısız, acısız ve sizlere oldukça uzun ömürlü bir çözüm öneriyor. Bu işlem her erkek hastalar hem de kadın hastalar için kullanabilir bit nitelik taşımaktadır.

Saç simülasyonu ile ilgili kısaca bilgi vermek gerekirse ilk olarak belirtilmesi gereken şey bu işlemin cerrahi bir operasyon olmamasıdır. Güzellik merkezlerinde uygulanan bu işlem oldukça kısa bir süre zarfında gerçekleştirilir. Bir ya da iki saat kadar sürebilir. Bu sürenin uzaması ya da kısalması sizin kaç atış istediğinizle ilgilidir. Şayet dökülmeniz çok yoğun ise yahut oldukça yoğun görünen saçlar isterseniz işlemin süresi biraz daha uzayacak ve iki saate yaklaşan bir süre söz konusu olacaktır. Saç dövmesi olarak adlandırılmasından kaynaklı olarak kişilerde bazı yanlış anlamalar yaşanabiliyor. Normal dövmelerde kullanılan boyalar bu işlem esnasında kullanılmaz. Çeşitli bitki kökleri kullanılarak tamamen doğal yöntemler kullanılarak üretilir. Aynı zamanda kendi doğal saç renginize uygun olarak tercih yapabilir ve tamamen doğal bir görünüme sahip olabilirsiniz. Farklı renk seçeneklerinin olması da sizin daha doğal dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde belli olamayacak saçlara sahip olmanız konusunda da sizlere artı bir puan getirebilir.

İşlemin kısa sürmesinin yanı sıra işlemden sonra beklemeniz gerekmez hemen ardından yaşamınıza devam edebilir, işe gidebilir, tatile çıkabilir ya da her ne arzuluyorsanız onu yapabilirsiniz. İşlem size engel teşkil edecek bir durum yaratmayacaktır. Kullanılan boylar gibi iğnelerde saç simülasyonu için özel olarak üretilen materyallerdir. Size özel olarak kullanılır ve steril ürünlerdir. Fakat birçok noktada olduğu gibi bu konuda da dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlar vardır. Saç simülasyonu yaptırmaya karar verdikten sonra en mühim karar nerede yaptıracağınızdır. Kullanılan boyaların lisanslı ürünler olduğunu mutlaka onaylatmalısınız. İşlemi yapacak olan kişinin de bu konuda gerekli olan eğitimi almış olması ve tecrübe edinmiş olması gerekir. Aksi takdirde hem istediğiniz sonuçları elde edemez hem de paranızı boşa harcamış ve de en önemlisi kendi sağlığınızı riske atmış olursunuz. Tüm bunlardan emin olduktan sonra güvenilir ellerde işlemi yaptırıp siz de hayalinizdeki güzel dolgun gür saçlara sahip olabilirsiniz.