Kullandığımız bir kalem, masamızdaki takvim, yanımızda taşıdığımız ajanda veya çalışırken kahvemizi yudumladığımız bardak Hayatı kolaylaştıran bu aksesuarlar çoğu zaman hepimizi bir reklam mecrası hâline getirir de farkına bile varmayız. Çalışırken her an ihtiyaç duyabileceğimiz birçok üründe, şirketlerin logoları, dolayısıyla tanıtımları vardır. Reklam ve pazarlamanın en etkili, en yaygın ancak en az bilinen ayağıdır demek yanlış olmaz promosyonlar için.

Promosyon denilince, kısa vadede son tüketiciyi etkilemek için yapılan çalışmalarla uzun vadeli ve marka değerini artırmak için yapılan yatırımı ayırmak gerekiyor. Marketlerde "bir alana bir bedava veya kola alana yanında bardak hediye" gibi kampanyalar da bir tür promosyon ve bunlar kısa vadede etkili satışı hedefliyor. "Kredi kartı alana çanta" gibi promosyonlar da bu kapsamda değerlendirilebilir. Oysa yılbaşları ve özel günlerde zirveye çıkan ve temelinde hediyeleşme kültürü olan promosyon anlayışı, günümüzde artık çok büyük bir sektör. ABD'de yıllık 16,5 milyar dolarlık bir pazar promosyon sektörünün. Türkiye'deki yıllık cirosu ise yarısı kayıt dışı olmak üzere 1 milyar doları aşmış durumda.
Aslında promosyon ürünlerinin tahmin edilenden çok daha fazla tanıtım ve marka oluşturma gücü var. Promosyon Ürünleri, promosyonun farkını, yazılı ve görsel basın reklamlarının ulaşamadığı noktalara ulaşarak, markaların bilinirlik ve güvenini akıllara kazımak olarak açıklıyor: "Promosyonlarla hedef kitlenizin salonuna, arabasına, mutfağına, banyo hatta yatak odasına kadar girebilirsiniz. Başka hiçbir tanıtım aracı bunu sağlayamaz."http://www.batipromosyon.com.tr/urun...r-Saatleri?s=1