Geleneksel oyun mantigindan uzaklastigimiz bu yillarda isminden çokça bahsettiren oyun Minecraft görselligin iyi bir oyun yapmak için gerekli olmadigini kanitladi. Minecraft ilk çiktigi günden bu yana sadece bilgisayarda 14 milyon satti. Minimalist görselleri ve karisik oyun mekanizmasiyla Minecraft hem bir akil oyunu hem de bir bagimlilik. Demo sürümü denemek için google.com'a minecraft indir yazabilirsiniz.

Peki, nedir Minecraft? Anlatmasi güç fakat en iyi sekilde özetlersek Minecraft hayalindeki dünyayi yaratma oyunu. Bloklarla her seyi yapabileceginiz bu oyunda sinir sizin yaraticilik kapasitenize bagli. Yani aklinizda bir gökdelen yapmak varsa ya da bir gemi bunu hemen yapabilirsiniz. Ya da geceleri ortaya çikan canavarlardan kendinizi koruyarak hayatinizi tek basiniza dogada idame ettirmeye çalisabilir bunun için odun toplayabilir tarim ya da hayvancilikla ugrasabilir ya da karanlik madenlere demir kömür ve elmas bulmak için dalabilirsiniz. Minecraft anlamasi zor bir oyun. Oyunun açilis ekranindaki "play minecraft" (minecraft oyna) butonuna tikladiktan sonra yepyeni bir dünyaya adiminizi atacaksiniz.

Minecraft bünyesinde 3 oyun türü barindiriyor. Bunlar; Survival Creative Hardcore. Survival oyun türünde dogadaki kaynaklari kullanarak hayatta kalmaya çalisiyoruz. Avladigimiz hayvanlarla ve yetistirdigimiz tarin ürünleriyle beslenerek açligimizi gideriyoruz. Geceleri ise sizi öldürmeye çalisan canavarlardan kendimizi korumaya çalisiyoruz. Survival modunda madenlere inip kaynak toplayabilecegimiz gibi kendimize aletler ve hatta istedigimiz türde binalar bile yapabiliyoruz. Survival modunda öldügümüzde ise oyuna tekrar baslayabiliyoruz. Kaybolmamak için bir yatak yapmamiz yeterli çünkü tekrar dogdugumuzda oyuna tekrar bu yatagin basinda basliyoruz. Bu mod ancak End boyutundaki Ender Dragon'i öldürdügümüzde son bulabiliyor. Tabii oyun bundan sonra da devam edebiliyor.

Creative oyun türünde ise sinirsiz sayida materyal ve uçma hakkimiz var. Ayni zamanda ölümsüzüz. Bu oyun türü sizin yaraticiliginiz ve hayal gücünüz konusturmaniz için tasarlanmis. Creative modunda hiç kaynak toplamaniza gerek kalmadan sinirsiz sayida materyal ile istediginiz büyüklükte binalar yapabiliyorsunuz. Bu modda denemek istediginiz tüm mekanizmalari deneyebilirsiniz. Hardcore oyun türünde aynen survival modunda oldugu gibi oyuna basliyoruz fakat öldügümüzde oyun tamamen sona eriyor.

Bu oyun yaraticilik gücünüzü ve hayal dünyanizi gelistiriyor. Hatta egitim sisteminin kalitesiyle adindan sikça söz ettiren Isveç'te bir okul Minecrafti zorunlu ders haline getirdi. Her yastan her kesimden oyuncuya hitap eden Minecraft 2009 yilinda Markus Perrson tarafindan gelistirilmeye baslandi. Simdi Markus Notch Perrson olarak Mojang sirketinin basinda bu ve baska oyunlari dizayn ediyor. Yavas yavas gelisen ve internetteki en büyük komüniteye sahip olan bu oyun bir devrim niteliginde. Simdiye kadar hiçbir bagimsiz oyun bu basarilari yakalayamadi. Minecraft her incelemeden yüksek puanlar ve her yarismadan birçok ödül kazandi bile. Yakinda 2.0 versiyonu çikacak olan oyun hemen hemen her hafta güncelleniyor. Her seyin kare oldugu bu kadar basit görüntülere sahip olan bu oyunun bir trend haline gelmesi umut verici.
Insanlarin oyunun kalitesini nasil göründügüne göre belirlememeleri büyük firmalarin da ileriki oyunlarinda oyun mekanizmalarini daha karmasik derin ve akil yorucu hale getirmelerine umariz destek olur. Çünkü artik Minecraft ve benzeri indir oyunlar beklentiye cevap verebilecek nitelikte. Simdiden pazarda pay etmis durumdalar. Minecraft PC Xbox Playstation 3 Playstation 4 Android ve IOS isletim sistemini kullanan akilli telefon ve tabletlerde Pocket Edition adi altinda satista. Henüz denemediyseniz kesinlikle oynanmasi gereken bir oyun.

Daha fazlasi için tiklayin