Mikro- MBA nedir?
Mikro- MBA nedir? Sorusu, özellikle son yıllarda arama motorlarında sıkça aranan terimlerden biridir. Mikro- MBA, basit anlatımla; özel olarak düzenlenmiş sınıflarda koçluk esasına dayanan, öğrenciyi esas alarak sonuç odaklı eğitim veren girişimcilik kursu olarak tanımlanabilir. Geleneksel İşletme Yönetimi (MBA) programı anlamına gelir.
Mikro- MBA sayesinde, sürdürdüğü işini geliştirmek isteyen veya geleceğin önde gelen girişimcilerinden biri olma hayalini kuranlar temel iş becerilerini öğrenerek işlerini başarıyla yürütebilme imkânına kavuşur.
Mikro- MBA kurslarında ders programı

Program, işletmeler için gerekli olan bilgileri en hızlı ve doyurucu şekilde vermek amacında olduğu için ders programları da bu amaca uygun olarak hazırlanır. Mikro- MBA ders programı; iş faaliyetlerinde hayati öneme sahip olan para yönetimi, stok kontrolü, müşteri yönetimi ve pazarlama gibi ana konular ekseninde ilerler.

Ders programları, alanında uzman eğitimciler tarafından hazırlanır. Bu sayede, küçük işletme sahipleri de işlerini büyütebilmek için gerekli olan temel işletme becerilerini kazanır.
Mikro- MBA nasıl ortaya çıktı?

Mikro- MBA, ilk olarak 1988 yılında Trident Enstitüsü bünyesinde tanıtıldı. Enstitü, bu programda Güney Afrika'daki ileri eğitime sınırlı erişimi olan işletme sahiplerini hedef aldı. Bu kursun temel amacı, küçük işletme sahiplerinin işlerini daha başarılı bir şekilde kullanmalarını veya kendi işlerini kurmalarını sağlamaktı.
Kuruluşundan bu yana, 160.000'den fazla kişi, eğitmenleri Trident Enstitüsü tarafından eğitilmiş olan 250 kuruluşun sunduğu Mikro MBA kursunu başarıyla tamamladı.
Program sonrasında yapılan araştırmalar, öğrencilerin% 67 ila% 81'i arasında, kursu tamamladıktan 18 ay sonra kendi işleri ile başarılı olduklarını veya iş gücü piyasasına katıldığını gösterdi. Bununla birlikte, Mikro- MBA, Güney Afrika'daki temel ekonomik kalkınmada başarılı bir eğitim aracı haline gelerek diğer Afrika ve Asya ülkelerine yayıldı.
Kurs sistemi nasıldır?

Mikro-MBA, sonuç odaklı, öğrenmeye dayalı bir kurstur. Bu yüzden hızlı ilerler. Yönetim profesyoneli olmak isteyen herkes bu kursa katılarak 7 hafta boyunca eğitim görür. Eğitim sürecinde, kursa başvuran kişilere işletmelerinin alt yapılarını güçlendirebilecekleri yönetsel beceri ve liderlik alanında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olacak yetkinlikler sunulur.