Liposuction Zayıflatma Ameliyatı Değildir, Vücut Şekillendirme Ameliyatıdır!

Ne kadar kilo verirsen ver, bazen ideal vücut oranına ulaşmak mümkün olmuyor. Hatta bazen verilen kilolar vücutta sarkma yaptığı için daha kötü görüntüye yol açabilir. Liposuction, diyet ve sporla eritilemeyen yağlardan kurtulmanızı sağlar.

Liposuction, vakum sistemiyle deri altındaki yağ dokularını vücut dışına atar. Ancak burada bilinmesi gereken nokta ise, liposuction işleminin zayıflatma aracı olmadığıdır. Liposuction işleminin zayıflattığına dair toplumda yanlış bilinen bir kanı vardır. Bu operasyon çoğunlukla obezite ameliyatlarına benzetiliyor. Ancak liposuction 100 kilodaki bir hastayı 70 kiloya indirecek bir ameliyat değildir. Bu operasyonda en fazla 4-5 litre yağ alınmalıdır.

Liposuction, vücuttaki yağları dışarı atarak, vücudun şekillenmesine, daha kıvrımlı hatların oluşmasına yardımcı olur. Operasyon sonrası liposuction uygulanan bölgede incelme olur. Liposuction her türlü egzersize ve diyete direnç gösteren, bölgesel şekil bozukluğuna neden olan ve ideal kilonun altına inmeden bölgesel olarak ortadan kaldırılamayan yağ dokularının parçalanıp emilerek vücudun şekillendirilmesidir.

Basenler, karın ve çevresi, bacaklar, kollar, boyun-çene altı, meme bölgelerine uygulanır. Erkekler ise liposuctionu genellikle meme, bel ve karın için tercih ediyor. Liposuction işlemi küçük bir alanda yapılacaksa lokal, büyük bir alanda yapılacak ise genel anestezi altında yapılır. Daha sona ince kâküllerle yağ vücut dışına vakum sistemiyle çekilir.

Ameliyat Sonrası Süreç

Ameliyat sonrasında morluklar, şişme, hassasiyet gibi komplikasyonlar görülebilir. Fakat bunlar geçicidir, iyileşme süresinin tamamlanmasının ardından hiçbir morluk, şişlik ve yara kalmaz. Ameliyat sonrasında fazlalık olduğunu düşündüğünüz görüntü yok olur.

Çoğunlukla 1-2 saat süren ameliyatların ardından taburcu işlemi gerçekleşir. Ameliyat sonrasında korse giyilmesinde fayda var. Yağ emilen bölgenin boyutlarına göre değişen şekillerde bu cerrahi için özel üretilmiş korse giyilir. Ameliyattan 1-2 hafta sonra işbaşı yapılabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise; diyet ve egzersiz programların uygulanması ya da devam ettirilmesi gerekir. Kilo alımı başladığı anda aynı bölgede olmasa bile şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Genellikle liposuction sonrası 4-5 kiloya kadar olan kilo alıp vermelerde sorun olmaz. Sık sık kilo alıp vermek cildin elastikiyetini bozar. Hastaların iyileşme döneminde kilo vermek üzere egzersizler yapılması, günlük kalori ihtiyacının üzerinde kalori alınmamasına özen gösterilmesi uygun bir yaklaşım olacaktır.

Op. Dr. Alper Tuncel
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
www.dralpertuncel.com