Kripto paralar çıktığından beri aslında normalde kullandığımız paralar gibidir ama bu paraların üzerine kripto paralarının çıkmasının en büyük sebebi, transfer işlemlerinin daha güvenli olmasını sağlamak ve üretilecek kripto para miktarını kontrol altında tutmaktı. İlk kez kripto para sözcüğünü 2009 senesinde Bitcoin’in çıkmasıyla duyduk ve günümüze gelene kadar yüzlerce kripto para çıkaran firmalar oldu. Bitcoin dışında ki kripto paralara genelde alternatif kripto para olarak geçmektedir. Kripto para haber ve o anki değerlerini öğrenmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Bitcoin haber olarak sitemiz bunların yanında bir de bitcoin analiz bölümü ile piyasa değerlerini sizlere sunmaktadır.
Bir diğer bakışla kripto paralar, gerçekte maddi bir karşılığı olan ve binlerce satır koddan oluşan bir elektrik akımıdır. En basit anlatımıyla kripto paralar, günümüzün dijital olarak kullanılan paralarıdır. Fiziksel değil tamamen sanal ortamda transferi ve alışverişi yapılmaktadır.
Devletlerin paralarının değerlerini belirlediği merkez bankalarının aksine, hiçbir devletin kripto paralar üzerinde yaptırımı yok. Çünkü bu kripto paraları yöneten bir merkez yoktur.
Kripto paralar hazırlanırken gün geçtikçe daha az üretilecek şekilde tasarlanırlar. Bu devletlerin aksine olan bir durumdur, bir devlet uygun şartları yakalarsa istediği zaman para basabilir, bu da beraberinde enflasyonu getirebilir. Örnek vermek gerekirse Bitcoin platformunda 21 milyon birimden fazla Bitcoin olamayacak.