Adını çoğumuz duymuşuzdur , hedef kitlesi gençler olan ve bağımlılık derecesinde bırakmayan , ancak günümüz grafik ögelerinden oldukca yoksun bir oyundur bu Knight Online . " Ama insanlar neden bu denli bağlanıyorlar bu oyuna bu oyunu farklı kılan ve k2′yi milyoner yapan bu oyunun nasıl bir büyüsü var ? " diye düşündük ve güzel bir makale hazırladık gelin inceleyelim .

Tarihçesi :

Knight Online beta serverıyla çıktığı zaman çoğu eleştirmen online oyun dünyasında bir yeni bir soluk olacağı ve mmorpg sektörünün ilk defa bu denli gelişmiş bir database kullanılarak , gerek item olsun gerek oyunda ki noah ( altın sistemi ) olsun , çağın oyunlarına ezeli bir baskınlık kuracağı söylendi . Ancak bu büyük atılım tabi ki ilk piyasaya " free " yani ücretsiz olarak sunulduğunda çoğu kişi oyunun seviyesizce olacağını ve her türlü insanın oynanabileceğini düşündü . Belirli bir süre sonra Knight Online popülerliliğini iyice yitirdi ve gelen ilk beta server olan Ares nadirde olsa bir çok karus el morad savaşına ev sahipliği yaptı .
Bu durumdan rahatsız olan K2 (Knight Online Yapımcıları) birşey yapmalıydılar , ve bu yaptıkları şey doğrudan gençleri hedef almalı ve gençlerin oldukca zamanını alıp onları birer asosyal yapmakta iddalı olmalıydı .
Ve K2 yapımcıları Amerika dışında genellikle her ülkede moda olan "İnternet
Cafe"lere kanca attı .
Avrupada çoğu internet kafeye bayilikler verdiler ve her internet kafe bilgisayarına Knight Online'ın Launcher'ı (Oyuna Giriş Exe'si) yüklediler .
Ve beklenen atılım gerçekleşmişti , internet kafeye giden her insan istemeden de olsa bu oyunu açıyor bir miktar zaman geçiriyor ve oyunun o zamanlarda bir ilk olduğunu düşünüp , oyuna başlıyordu .
Bu fırtına 2-3 yıl böyle devam etti . Ve Ares ilk defa popülerliğini bu denli artırmıştı . Oyun yapımcıları neredeyse her hafta bir item (oyun eşyası) yayınlıyorlar ve bu gelişmeler oyuncuların daha da çok rekabete girmelerini sağlıyorlardı .
Beklenen oldu serverlar akın akın artan userları çekemiyordu . Artık Knight Online beta sürümünden çıkıp ilk defa bir v1 sürümüyle oyun severlere sunulmalıydı , ve öylede oldu . Knight Online artık tamamıyla test aşamasını geçmiş kaliteli bir oyundu !
Ares server'ı beta döneminde ki yoğunluğun 3 kat üzerine çıkmış ve de zaman zaman fazla yüklenmeden oyunu çeken serverların zorlanmasına sebep olup çok uzun süren kesintilere neden oluyordu .
K2'ye gelen şikayet mailleri arttı . Artık yeni bir server gelmeliydi , çünkü Ares'in tadı artık eskisi gibi değildi , onlarca user aynı anda oynamak insanları sıkmıştı .
Ve K2 beklenen gelişmeyi Kamuoyuna duyurdu . 2.Server olan Diez oyuncular huzurundaydı .
Userlar bu habere çok sevindiğinden herhal Knight Online'ın resmi sitesi olan knightonlineworld.com'a 1 hafta girilmedi .

Genel :

Genel olarak oyun 2 farklı ırk üzerinde geçiyor , El Moradlar ve Karuslar .
Oyunun senaryosuna göre bu 2 ırk yüzyıllardır birbirleriyle sürekli savaş halindeler .
Savaşlarda ise 4 farklı job oyuna hakim oluyor .

Bunlar ise şöyle ;

1.) Warrior
2.) Rogue
3.) Priest
4.) Mage

bu 4 farklı karakteri biraz daha açarsak ;

1.) Warriorlar : adında belli olacağı üzere yakın saldırı tekniklerinde uzman kişiler ve yüksek darbeler indirebiliyorlar rakibine . ve ağır eşyalar taşıyorlar . Savaşlarda en çok yorulan ve combo yapan sınıftır genelde .

2.) Rogue'lar : iki skill üzerine yoğunlaşırlar assasination (suikastçı) ve archery
(okçu) adından da belli olacağı üzere ilk skill job'u suikast eşyaları kullanarak rakiplerini alt ederler . Archeryler ise ok , arbalet gibi aletler kullanıp rakiplerine hasar verirler . Genel olarak rogueların avantajı hızlı ve sinsi olmalarıdır .

3.)Priestler : genelde oyuna göre kutsal olan kitapları okuyup diğer oyuncuların canlarını yükseltirler . Avantajları olduğu pek söylenemez . Sadece genelde exp kasmada sorun yaşamazlar . Çünki Priest arayan party daima olur .

4.)Mage'ler : büyü üzerine yoğunlaşmış karakterlerdir , genelde 3 skill üzerine yoğunlaşmış ve bunlar üzerinde uzmanlaşmaktadırlar . Onlar ise şöyledir ; flame , ice , freeze flame ateş büyüleri , ice buz büyüleri , freeze şimşek büyüleridir .

Grafikler :

Grafik olarak oyunu ele aldığımızda çağın gerisinde kaldığını söyleyebiliriz . Diğer mmorpgları düşündüğümüzde
mmorpg top 3 (metin 2 - silkroad - knight online) arasında en vasatı desek yeridir .
Combolarda ki garfik yetersizliğide işin cabası . 4 Farklı class'ın olduğu oyunda bu denli kötü grafikler birçok kullanıcıyı memnun etmiyor gibi gözüksede , bunun bir avantajıda mevcut . Diğer mmorpglarda ki combolar genellikle çok grafiğe dayalı oluyor , Knight'ta ise bunu görmek pek mümkün değil , bundan dolayıda gerek kotadan olsun gerek işlemci takılmaları olsun bir denli fren görevi üstlenmiş durumda . Oyun için grafiklere bakacak olursak hal gene aynı gibi gözüküyor .

Misal ;

Oyunda büyük önem sahibi npclerde çeşitliliğin fazla olmaması ve bulunan npclerinde grafik olarak vasat olması bu konuya örnek gösterilebilir.
Oyun içi map grafikleri ve detaylarına değinecek olursak genellikle kaplamalar pek başarılı değil , texture olarak düzelmelerde sorun yaşamasakta , bizi tatmin etmiyor .
2007′de gelen yeni Moradon paketi tamamıyla texture sorununu kapatsada kaplamalarda ki k2 başarsızlığını örtmeye yetmiyor .
Savaş sisteminde ki grafiklere bakacak olursak , pek birşey değişmiş gibi gözükmüyor .
Sadece Irkların krallarına "AT" verilmekten öteye gidilmemiş .
Grafik Puanlaması olarak bizden 10 üzerinden 6.4 puan alıyor ve vasatı geçemiyor .

Oynanış :

Çoğu KnightOnline oyuncusu eminimki KnightOnline'ı tamamıyla kolay kullanışı ve kolay prologlar ile süslenmiş tuş kombinasyonları nedeniyle seçiyor . Örnek vericek olursak oyunda skilleri kullanacağınız skill bar mevcut .
F1 , F2 , F3 gibi tuşlarla skill bar slotlarını değiştirebiliyorsunuz , ve klavyede ki 1,2,3,4,5,6,7,8,9 tuşlarıylada dilediğiniz skilli kullanabiliyorsunuz .
Skiller anlaşılması zor açıklamalardan oluşmuyor , yani skillerin işlevlerini kavramanız için illa ki de ingilizceyi gelişmiş olarak bilmenize luzum kalmıyor . Buda oyunun bir avantajı oluyor .
Skillerin kombinasyonuna bakacak olursak ,
Her ayrı 4 job içinde farklı combolar mevcut . Genellikle R tuşunun aktif ettiği bu kombolar , vuruşlarınızda ki damage'i artırıyor ve rakibinize daha az hareket imkanı sağlıyor .
Karakterinizin hareketleri içinde mouse'ı kullanabiliyorsunuz .
Dileyen W,A,S,D tuşlarıyla sırasıyla ileri , geri, sola , sağa gidebiliyor .
Oynanış Puanlaması olarak Bizden 10 üzerinden 8 Puan Alıyor .

Ses :

Ses çeşitliliği neredeyse bu oyunda mevcut değil denebilir . Sesler sadece oyunun girişinde , monster keserken , savaş zone'larındayken , town'larda değişkenlik gösteriyor .
Bazen özel eventlarda çeşitli müzikler duyabiliyorsunuz .
Ses Puanlaması olarak Bizden 10 üzerinden 6 Puan Alıyor .

Oyun Avantajları :

- Multi Tabanı Üzerine Kurulu Olması
- PvP Alanlarının Yüsek Olması
- Exp Kasmanın Zevkli Olması
- Kolay Kombinasyonlar
- Herkesin Oynayabileceği Ortamlar
- Oyunun Neredeyse Bugsuz Olması

Oyun Dezavantajları :

- Çağın Gerisine Sahip Grafikler
- Kötü Kaplamalar
- Ses Çeşitliliğinin Az Olması
- Koxperların Son Dönemde Fazla Artması
- Monster Çeşitliliğinin Yetersizliği
Genel Puanlama olaraksa oyun bizden 7 puan alarak . Oynanabilir Klasmanına Giriyor ....


ko-cuce

Sıkılmadan okudugunuz için teşekkür ederim, içimdekileri kusmak istedim.

Saygılar şelale, iyi oyunlar dilerim hepinize...