ko-cuce

Peki Bu Keyloggerlerden Nasıl Korunulur?

Evet işte gelelim en önemli bölümümüze. Bu bölümde nasıl korunacağımızı dikkatlice takip ederek anlayabiliriz...

Evet Keyloggerlerin En önemli silahları .exe uzantılı program dosyalarıdır. Eğer Knight Onlineden örnek vermek gerekise şu anki nerdeyse bütün koxp ve tektık programlarında keylogger veya bir dll dosyası ile knight online içine login olduğunuz id ve şifrenizi direk kendi maillerine veya ftp lerine yolluyorlar. En basitinden hilaladamın yaptığı koxp içinde bulunan dll dosyası ile knight onlineye login olduğunuz anda sizin id ve şifrenizi hem kendisine hemde knight onlineye yollayarak en kolay ve en etkili keylogger türü programı yaptı :P.

Kısacası keyloggerler her yerde ama bu keyloggerlerden kurtulmak o kadar kolay değil en tahmin etmediğiniz programın içinden logger çıkarsa ne yaparsınız .? İşte bu yönleri düşünerek program dosyalarına yaklaşın. Her gördüğünüz exeyi açmayın...! Eğer internetten bir dosya indirdiniz ve pek güvenemiyorsunuz o zaman Tarama Sitelerini Kullanarak Programları taramaya sokun. Örneğin Http://www.virustotal.com Veya Http://virusscan.jotti.org Gibi web sitelerinden online tarama yaparak programları kontol edin ve emin olmaya çalışın. Ha diyebilirsinizki çoğu antivirüs yakalayamadığı keylogger veya virüsler var buda doğrudur. Onun için Tanımadığınız bilmediğiniz programları çalıştırıken dikkat edin ki sizde soyulmayın veya bilgileriniz çalınmasın...

Evet şimdi Bilgisyarınıza bir keylogger bulaştığını farzedelim ve bu keyloggeri silmeye çalışalım...Keylogger Nasıl Silinir?

1-En başta bilgisayarımıza Bir Antivirüs yüklememiz gerekli(gerçi bilen birisi için antivirüse hiç gerek yoktur amada gerekli olaibliyor.)

2-Bilgisayarımız açılırken açılan programları kontrol edeceğiz. Bunun için Başlat-Çalıştır'a Msconfig Yazarak Ordan Başlangıç BÖlümüne Geçiyoruz.

İşte Bütün ipler burda kopuyor. Öncelikle kendi bilgisayarınızdaki yüklü programlar vardır.Mesela Ati Ekran Kartının driveri veya msnmessanger.

Bu gibi programlar öncelikle kendi pc programlarımızdır bunlardan korkmamıza fazla gerek yok o yüzden.Ama bizi ilgilendiren yer şurasıdır.

eğer açılışta windows dizininde açılan bir program varsa veya windows ismi ile açılan bir program varsa bu programlar şüpheli demektir.

(Örn. Lsass.exe-system.exe) Vs. Ama Dikkat edelim Orda Birde Ctfmon diye bir açılış programı vardır onu ne kadar kaldırısanız kaldırın tekrar gelecektir.Onun için ona hiç ellemekle uraşmayalım.Siz windows dizininde bulunan programlarla ilgilenin.

3-Programı silmeye geldi sıra. Eğer görev yöneticiniz aktif ise önce msconfigde bulduğunuz programın ismini bulun ve programı kapatın daha sonra msconfigde bulduğunuz yere girin yani(c:\windows\system32\sss.exe) gibi girerek o bulunan exeyi silin ve bilgisayarınız yeniden başlatın.

4- Dikkat etmeniz gereken şey şudur genelde loggerler windows dizinine yerleşiyor ki fazla system32 ye yerleşmezler o yüzden dikkat etmeniz gerekli yalnışlıkla windows programlarından birisini silerseniz bilgisayarınız geri açılmayabilir veya hasar çıkabilir.

5- Eğer Hiçbirsey Yapamazsanız Lütfen Format Atınız

Arkadaşlar Bir Makalemizin Daha sonuna geldik okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim ve saygılar duyarım.

Hepinize İyi Oyunlar Ve İyi Günler...

ko-cuce