Karın germe operasyonunun avantajları

En sağlıklı kilo verme şekli yavaş yavaş ve doğal vermektir. Ancak tedavisi zor obezite hastalarında bazen cerrahi müdahale ile inatçı kilo ve yağlardan kurtulmak gerekir. Alınan yağlar ve giden kiloların ardından içi boşalan deride sarkmalar meydana gelir. Aynı sorun gebelik sonrasında da yaşanır.

Gebelik ve aşırı kilo kaybından kaynaklanan sarkmaları, yağlanmaları diyet ve egzersizle giderebilmek kolay değildir. Hatta imkansızdır. Karın bölgesinde toparlanamayan sarkmaların düzeltildiği ve fazla yağların alındığı bu ameliyatlarda karın kasları sıkılaştırılır ve alt/üst karın bölgesindeki deri gerilir.

Karın germe ameliyatı sonrası istediği görünüme kavuşan kişilerin kendine güveni de artacaktır. Zamanla alınmış kilolar yerleşik, erimeyen, inatçı yağlara neden olur. Eskisinden çok daha az kalori alsanız da kurtulmak neredeyse imkânsızlaşır. Yağları aldırdığında ise birden içi boşalan deri kendini toparlamaz.

Alınan fazla yağlar kişi beslenmesine dikkat ettiği sürece kolay kolay geri alınmaz. Karın germe ameliyatlarında iç karın sağlamlaştırıldığından dışa doğru şişkinlik (bombe) yok olur. Dikiş izi çamaşırın içinde kalacağından yaz aylarında rahatça bikini giyilebilir. Ameliyat sırasında ayrıca kendi kendine eriyen gizli dikişler kullanılır. Bel bölgesi yeni karın yapısına orantılandığından son derece estetik bir bedene kavuşulur. Yapısı bozulmuş ve çatlaklar oluşmuş deri kesilip atıldığından gergin, yeni bir cilde sahip olunur.

Karın germe operasyonu (abdominoplasti) genel anestezi altında uygun donanıma sahip hastane ortamında yapılmalıdır.

Hasta, ameliyattan 3-4 saat sonra ayağa kalkıp yürümeye başlar. 1 gün sonra tamamen yardımsız, ancak ağır hareketler ile yürüyebilecek düzeye gelir. Ameliyat sonrası ağrı olması normaldir. Ağrı kesiciler ile kolaylıkla giderilir. Hastaya banyo yapmak için 2-3 gün beklemesi önerilir. İlk bir hafta ağır kaldırmaktan, ıkınmaktan kaçınılmalıdır. Öksürmek de karın kaslarına baskı yapacağından hasta keyifsiz hissedebilir. Doğru olan, bir hafta on gün kadar istirahat etmek, vücudu zorlamamak, uçak yolculuğuna çıkmamaktır.

Karın germe ameliyatı yalnızca karındaki fazlalıklardan kurtarmaz göbek bölgesinin doğal kıvrımlarının da orijinaline uygun şekillenmesini sağlar. Halk arasında ayva göbeği diye tabir edilen doğal gamzeliği oluşturur.Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Op. Dr. Gökhan Beyhan

www.gokhanbeyhan.com / https://www.instagram.com/drgokhanbeyhan/