İspanya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin sürdürülmesi ve geliştirilmesini sağlayan İspanya Konsolosluğu Türkiye'den İspanya'ya seyahat gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemlerini gerçekleştirmekte ve Türkiye'de ikamet eden İspanya vatandaşlarına tüm konsolosluk hizmetlerini sunmaktadır.

Türkiye ve İspanya'nın resmi tatil günleri dışında ve Hafta içi çalışma saatlerinde hizmet veren konsolosluğa, vize başvuruları konsolosluk tarafından ilan edilen gün ve saat aralığında gerçekleşmektedir. İspanya vizesi başvuruları doğrudan konsolosluğa yapılabileceği gibi, konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezleri ve aracı vize acenteleri üzerinden de yapılabilmektedir. Uzun süreli talep edilecek olan vize türlerinde vatandaşların bizzat konsolosluktan randevu talep etmesi ve vize başvurularını gerçekleştirmesi gerekir. İspanya ulusal vize başvuruları aracı acenteler üzerinden kabul edilmemektedir.

İspanya, Schengen Bölgesi'nde yer alan bir ülkedir. Bu nedenle yalnızca İspanya turistik vize almak yerine, Schengen vizesinin alınması da tercih edilebilmektedir. Bu alternatif seçenekten dolayı Bordo pasaport kullanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları genellikle Schengen vizesi alarak İspanya'nın da arasında bulunduğu çok sayıda ülkeyi tek seferde gezip, görebilmektedir. Fakat normal vize başvurularından farklı olarak, Schengen vizesinde daha çeşitli prosedürler uygulanmaktadır.