Iso 9001 Belgesi Veren Firmalar


İşletmelerin kazanmış olduğu kalitenin bir simgesi olan ISO belgesi, gerekli denetimlerin yapılması sonucu alınmaktadır. Bu belge büyük veya küçük her işletme için kalite adına gerekli olan ve avantaj sağlayan bir belge olmaktadır. ISO belgesi farklı sektörler için oluşturulmuş çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar çeşitli standartlara sahip olup ISO 14001, ISO 22000, ISO 27001 ve OHSAS 18001 olarak bilinmekte ve en yaygın olarak kullanılanı ise ISO 9001 olmaktadır.


Adını ‘International Organization for Standardization ‘kelimelerinin baş harflerinden alan ISO belgesi, Uluslararası Standart Organizasyonu olarak tanımlanmaktadır. 1947 yılında kurulmuş olup sanayi ve ticaret alanlarının yanı sıra tüketicilere de katkılar sağlamaktadır.


ISO belgesi alma konusunda bu iş için yetkilendirilmiş iso belgesi veren firmalar bulunmaktadır. Danışmanlık ve belgelendirme hizmeti vermekte olan firmalar, bağımsız firmalar olmaktadır. Bu firmalar ISO belgesi edinmek isteyen organizasyonlara rehberlik hizmeti vererek belgeyi almaları konusunda yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda ISO belgesi alma konusunda en baştan itibaren bu süreç için gerekli hususların tamamlanması adına destek sağlarlar.


Danışmanlık yapmakta olan bu firmalar işinde uzman danışmanlar ile ISO belgesi isteyen işletmeleri denetleyerek kontrol altında tutmaktadır. Dolayısıyla belgenin alınmasından sonraki süreçte kaliteli hizmet ve yönetim anlayışı konusundaki devamlılığın sürdürülmesini sağlamış olurlar. Bu hizmeti veren firmaların mutlaka uluslararası geçerliliği olan akreditasyon bulundurma zorunlulukları vardır. Günümüzde bu onay TÜRK Akreditasyonu Kurumu tarafından verilmekte olup, ISO belgesi temininin TURKAK tarafından onaylanmış olan bir firma tarafından verilmiş olması yeterli olmaktadır.