iso 9001 Belgesi Veren Firmalar


Kalite yönetim sistemi olarak bilinen iso 9001 belgesi ISO tarafından hazırlanan bir belgedir. Güncellemelerinin aktif olduğu bu sistemin en son yapıldığı yıl 2015 yılı olup hala da güncellemelerine devam etmektedir. Bu sistemin hangi kuruluş olursa olsun ayrım yapılmadan uygulanan bir sistemdir.


Bu sistemin kullanım amacı yapılan hataların en aza indirgenmesi, yapılan kusurların en kısa süre içerisinde yok edilmeye çalışılmasıdır. Bu gibi olumsuz faktörlerin yok edilememesinden kaynaklı bir durum oluştuğunda sistem bu faktörlerin önüne geçebilecek önlemler koymaktadır. iso 9001 belgesi veren firmalar günümüzde çok yaygın hale gelmiş durumda. Bu firmaların ortaya çıkmasında ki tek kaynak bu sistemdir. Bu sistem ile birlikte yapılan işlerin kalitesi artmakta, iş yerinde yapılan işlerin düzenliliği, disiplini sağlanmaktadır.


İş yerlerinde olan uyumun tek nedeni iso 9001 ile çalışan ve işveren kesimi arasında ki bağı düzgün tutmasıdır. Bu sayede daha çok verim sağlanmakta, yapılan işlerin kalitesi gün geçtikçe artmaktadır. Bu firmaların bu belgeyi vermesinde ki tek amaç kendi kalite standartlarını ortaya daha önceden hazırlayarak koymak ve kendilerinden sonra gelen firmalara rehberlik etmektir. Bu örnek kişilik gösteren firmaların bu sistemi kolay bir şekilde kendi bünyelerine yansıtamadığı gibi zaman harcanarak yerleşmiş bir sistemdir.


Yeni gelen firmaların bu gibi belge veren firmalar ile çalışması bu zaman içerisinde yapılacak olan hataların daha az olmasını sağlayacak ve daha kolay kalite standartlarına ulaşacaktır.