ISO 9001 Belgesi Nedir?

Kuruluş ve firmaların ürün ya da hizmetlerinin uluslararası standartlara uygunluğunu ve ürünler hakkında uyulması gereken koşulların tanımlandığı belgelere ISO 9001 belgesi denilmektedir. Bu kalite belgesini alarak firmalar, müşteri ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayarak, uluslararası standartlara uygun ürünleri mevzuat kapsamındaki tanıma eş şekilde üreterek, müşteriye sunmaktadır. Böylece hem uluslararası kalite yönetimine uymuş hem de bu şekilde müşteri memnuniyetini arttırmış olurlar.

ISO 9001 Belgesini Hangi Kuruluşlar Alabilir?

ISO 9001 belgesi tüm kuruluşlarca uygun olmakla birlikte, büyük ya da küçük ölçekli firmalar gibi bir ayrım gözetmemektedir. Her sektör için ve her ürün için belli kalite standartlarını taşıyan ve genel koşullar içeren maddelerden oluşmaktadır. Herhangi bir zorlayıcı niteliği olmamakla birlikte, müşteri bazlı olarak düşünüldüğünde tamamen müşteri memnuniyetine ve kalite kontrolüne tabii durumdadır. Ürün ve hizmetlerin kalitelerine yönelik firmalara verilen İSO 9001 belgesi firmaların markalaşma ve kalite statülerinin arttırılmasında da etkili olmaktadır.

ISO 9001 Belgesinin Versiyonları

Piyasada İSO 9001:2008 versiyonu mevcut olmakla birlikte, 15 Eylül 2015 tarihinde kalite standartlarının güçlendirilerek oluşturulduğu ISO 9001:2015 versiyonu yayınlanmıştır. İSO 9001:2015 versiyonunda iç denetçi ya da risk analizi gibi eğitimler bulunmakla birlikte, firma durumunuza uygun eğitimleri alabilirsiniz. Ayrıca versiyonda, dokümantasyon alanında firmalar için daha çok esneklik sağlanarak, şartlar konusunda gereklilik azaltılmıştır. Belirli süre ile İSO 9001:2008 belgesini ISO 9001:2015 belgesi ile yenileyebilirsiniz. ISO kalite belgesi temin eden firmamıza başvurarak, şirket büyüklüğüne göre yönlendireceğimiz uzman ekibimizin yaklaşık 2 aylık bir çalışması sonucunda firmanıza uygun İSO kalite belgelerini temin edebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için Kaizen belgelendirme şirketinden detaylı bilgi alabilirsiniz.