İso 9001 Belgesi Fiyatı


ISO, "International Organization for Standardization" ifadesinin kısaltılmışıdır. Uluslararası bir standart örgütü tarafından belirlenen standarttır. ISO 9001 Belgesi, herhangi bir kuruluşun ürün ve hizmetlerinin uluslararası standartlara uygun olarak, idare edildiği ve ürün ve hizmet niteliğinin sürekliliğinin sağlanacağı konusunda teminat verir. Dolayısıyla ISO 9001 belgesi bir firmanın aynı sektörde faaliyet gösteren rakiplerine göre öne çıkmasını sağlamaktadır. Bu belge uluslararası bir kalite belgesi olduğundan, ithalat ve ihracat firmalarında bu belgenin olması istenmektedir.


ISO 9001 Belgesi temel olarak uluslararası bir standart getirerek esasında müşteri memnuniyetinin artmasını amaçlamaktadır. Müşteriler giderek daha fazla bilinçlendiğinden ISO 9001 Belgeli firmalar tercih edilmektedir. Bu belgelendirme yetkisi, üye ülkelerin akreditasyon kurullarına bırakılmıştır. Türkiye için akreditasyon yetkilisi TÜRKAK'tır.


ISO 9001 İçin Nasıl Başvuru Yapılır?


ISO 9001 için yetkilendirilmiş firmalardan birine başvuruda bulunmak ilk adımdır. Sonraki adım ise, başvuruda bulunan firmanın hangi alanda faaliyette bulunduğu bildirilir. EA/NACE kodları tespit edilir. Firmadan istenen belgeler hazırlanır. Belgelendirme incelemesi sonucunda başvuruda bulunan firma belgelenir.


İso 9001 Belgesi Fiyatı


TÜRKAK Akreditasyonlu iso 9001 belgesi fiyatı alabilmek için yukarıdaki şartları yerine getirdikten sonra ortalama 1500 TL-2000 TL'den başlayan rakamları gözden çıkarmak gereklidir.


ISO 9001 belgelendirme fiyatlarında değişim mutlaka görülür. Bu fiyat farklılığı, çalışanların sayısı, denetim süresi, verilen hizmete göre farklılık gösterebilir. Bunun yanında akreditasyon firmasının da başka kıstasları bulunabilir, bu da fiyatı farklılaştıran bir başka etkendir.