IPTV Nedir?


IPTV aslında iki farklı tanımla birlikte birleştirilen yeni oluşum bir teknoloji olarak söyleyebiliriz. IP’nin internet protokolü anlamına geldiğini herkes oldukça iyi bilmektedir. Diğer yandan TV ise bildiğimiz televizyonun kısaltılmışı anlamındadır. Bu iki tanımı bir araya getirdiğimiz zaman IPTV’yi oluşturduğunu bilebiliriz. Bunun anlamı ise internet protokolü olan ve interneti de kullanabileceğimiz akıllı televizyonlar oluşmaktadır.


İnternet dünyası bu denli içimize işlemişken bunu televizyonlara da sıçradığını bilebilmekteyiz. IPTV her şekilde televizyonun internet dünyası içerisinde yer alması ve interneti hayal gücünüz içerisine sokması anlamında da olabilir. Diğer bir yandan da iptv tam anlamıyla hayal gücünüzü kullanmanıza ve farklı farklı içerikleri karşınıza çıkarma demektir.


IPTV Nasıl Kullanılır?


IPTV adından da anlaşılacağı üzere internet protokolü bulunan televizyon demektir. Şu anda Türkiye’de bu teknoloji hazır bir yere sahip olsa da yer edinebilmiş değildir. Daha çok yurt dışında bu teknoloji ile ilgili geniş anlamda çalışmalar bulunmaktadır.


IPTV teknolojisini sizler de kullanmak istiyorsanız internet protokolüne sahip olan bir firmaya üye olmanız gerekmektedir. Bu firma olarak DİGİTURK’u örnek gösterebiliriz. Diğer bir yandan da Digiturk ile anlaşma yaparsanız bu teknolojiyi hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. IPTV işte bu kadar genel ve kullanılması iyi olan bir teknoloji olmaktadır. Ayrıca IPTV için de HES kablosu gibi fiberoptik kabloların yerlere döşenmesi gerektiği bilgisini de aktaralım.


IPTV Ne Anlama Gelir?


IPTV adından da anlaşılacağı üzere aslında internet protokolüne sahip olunan bir televizyon olarak da sayılabilmektedir. İnternet protokolü olarak sayılan ise bildiğimiz IP adresimiz olmaktadır. Diğer bir yandan da tanımın TV kısmında yer alan anlamı ise Televizyonu oluşturmaktadır. Bunları hep beraber düşündüğümüz zaman IPTV yani diğer bir adla da interneti olan Televizyonu oluşturduğunu bilebiliriz.


İnterneti olan televizyonunuz demek her anlamda interneti yanınızda hissetmeniz demektir. İstediğiniz an Youtube üzerinden televizyona giriş yapabilir ve farklı farklı kanallara internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. İşte IPTV sizlere tüm bu farklı deneyimleri kullanabilme imkanlarını da sunabilen muhteşem bir teknoloji olarak yerini de alabilmektedir.


IPTV Nasıl Çalışır?


IPTV teknolojisi şu an ülkemizde bulunmasa da eğer olursa en çok tercih edilecek olan teknolojilerden biri olarak görülmektedir. Teknolojinin dikkat çekici olmasından dolayı ve sizlere sunduğu avantajlarla IPTV tam anlamıyla göz doldurmaktadır. Peki sizler de bu teknolojiyi kullanmak isterseniz ne yapmanız gerektiğini biliyor muydunuz?


Öncelikle bu teknolojinin sahip olduğu da bir firmayla anlaşma yapmanız gerekiyor. Ülkemizde bulunmasa da şu an bu teknolojinin bulunduğu Digiturk ile anlaşma yapabilirsiniz. Ayrıca bu teknolojinin tam anlamıyla olabilmesi için HES kablonun fiberoptik kablolarını yerlere döşemesi gerektiğini de sizlere söylersek yalan söylemiş olmayız. İyi bir alt yapı ile bu gerçekleştirilebilir bir teknoloji olabilmektedir.


IPTV Ne İşe Yarar?


IPTV gerçekten hayaller ötesinde anında interaktif bir iletişim kurabileceğiniz bir teknoloji olacaktır. Şu anda Türkiye’de her ne kadar tam anlamıyla bir alt yapı olmasa da hızlı yatırımlar bu teknoloji üzerine devam edebilmektedir. Bu kadar konuşulan IPTV’nin ne yaptığı ve ne işe yaradığı ile ilgili merak ediyorsanız sizlere önemli ayrıntılardan ve ne işe yaradığından bahsedebiliriz.


Hayal gücünüzün tam anlamıyla bu teknoloji ile çalıştırabileceksiniz. Yani sizler bir film izlerken bir anda durdurup filmde yer alan kıyafetlerin aslında hangi markadan geldiğini görebilecek ve film izlerken bu kıyafetin bir siparişini de verebileceksiniz. Bu teknoloji ülkemize geldiğinde yer yerinden oynayacak gibi görünüyor.