İnternet hayatımızın her alanına dokunabilen sosyal iletişim ağı olmayı başarmıştır. Dokunduğu alanlar arasına inanç sistemimizde yer almaktadır. Gerek bilgi edinmek gerekse de dizi, film izlemek gibi hem öğretici hem verimli zaman geçirmemizi sağlayacak sistemler oluşturulmuştur. Sitemiz ihyayialem bu hususta İslamiyet'e inanan kişilere hizmet veren internet siteleri arasında yer almaktadır. Sitemizin ana amacı ayrıştırıcı değil; birleştirici olmak ve kişilerin kusurları yerine güzel yönlerini görmek ve göstermektir.

Müslüman Olmak

Sitemiz hakkında daha detaylı bilgi vermeden önce Müslüman ne demek sorusu üzerinde durmakta fayda görmekteyiz. Müslüman en bilinen ve basit tanımı ile; İslam dinine mensup kişilere verilen isimdir. Kelime-i şahadet ile Müslümanlığa ilk adım atılır. Allah'ın birliğine inanmak ve kalpte bu konuda herhangi bir şüphe bulundurmamak gerekir. Aynı zamanda İslam dininin gereklerini yerine getirmek de Müslüman olmanın şartlarındandır.

Dini Bilgilerin Testlerle Pekiştirilmesi

Sitemizde dini bilgilere ne kadar hakim olunduğunun ölçülebilmesi için birçok test bulunmaktadır. Soru cevap şeklinde ilerleyen bu testlerde çocukluğunuzdan beri mensubu olduğunuz dine ne kadar hakim olduğunuzu ölçebilirsiniz. Bu bilgi birikiminizi görmenizi sağlayacak; aynı zamanda yeni bilgiler edinmenize vesile olacaktır.

Sitemizde hali hazırda sahabeler hakkında ne kadar bilgilisin, ramazan ve oruç hakkında ne kadar bilgilisin, Peygamber Efendimiz hakkında ne kadar bilgilisin, Bedir Savaşı hakkında ne kadar bilgilisin, Hicret hakkında ne kadar bilgilisin gibi İslamiyet’in temel konusu sayılabilecek konu başlıklarında İslami testler bulunmaktadır.İnternetten Dini Dizi İzleme

Adalete verdiği önem ile tanınan ve birçok kişi tarafından ‘Adaletin Kapısı’ olarak nitelendirilen Hz Ömer’in hayatının anlatıldığı dizi sitemizde Hz Ömer izle kısmında bulunmaktadır. Hz. Ömer; İslam dünyasının ikinci halifesidir. Çok önemli bir dönemde adalet anlayışına sadık kalarak görevlerini yerine getirmiştir.

Dizinin yapım aşaması 2 seneden fazla sürmüştür. On binlerce oyunca ve figüran kullanılmıştır. Dizi efektleri BUF tarafından hazırlanmıştır. Hz Ömer dizisi Arap televizyonlarında gösterilen en büyük ve en pahalı prodüksiyondur. Toplam 31 bölüm olarak izleyicisinin beğenisine sunulmuştur.

İhyayı Alem’deki Diğer Kategoriler

İhyayı alem’de İslami testler ve Hz. Ömer gibi büyük bir halifenin hayatının anlatıldığı dizi dışında okumayı seven kişilere yönelik olarak hazırlanmış İslami kitap önerilerine yer verilmektedir. Özellikle kendini yetiştirmek isteyen gençlere yönelik hazırlanmış olan bölümdür.

Sitemizde yer alan bir diğer başlık ise çeşitli konularda yazılmış olan makalelerdir. bu makalelerin okunması ile konu hakkında birçok bilgi edinilmesi mümkündür.