Herhangi bir ülkenin diğer yabancı ülkelerdeki hem diplomatik hem de ticari faaliyetlerini yürüten resmi kurumlara Konsolosluk denir. Türkiye'de bulunan Hollanda Konsolosluğu da Türkiye ile ticari ilişkileri geliştirmek ve Hollanda'ya gitmeyi düşünen vatandaşlara vize ve pasaport hizmeti vermektedir. Bununla beraber, Türkiye'de ikamet eden Hollanda vatandaşlarının bütün konsolosluk işleri Hollanda Konsolosluğu'nca yürütülerek vatandaşların hakları korunmaktadır.

Hollanda seyahati planlayan umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahat öncesinde Hollanda vizesi için başvurması zorunludur. İşlemler Hollanda Konsolosluğu'nca yürütülür ve vize değerlendirmesi de yine bu kurum tarafından yapılır.

Hollanda'ya çeşitli amaçlarla ziyarette bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda konsolosluğuna Hollanda schengen vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. Vize başvuruları büyükelçiliğe, konsolosluğa ve vize danışmanlık firmaları aracılığı ile yapılabilmektedir.