Endüstriyel fırça imalatı 1950' li yıllarda Avrupa' dan ülkemize gelmiş ve günümüze dek çok ciddi bir mesafe katetmiştir.

İlk olarak günlük kullanıma uygun fırçaların imalatı yapılmış ve daha sonra sanayinin gelişmesi ve endüstride kullanılan teknolojik makinaların üretilmesiyle birlikte bu makinalarda kullanılmak üzere tasarlanarak üretilen, Endüstriyel Fırça adını verdiğimiz çok özel ürünler ortaya çıkmıştır.

Özellikle makinalarda, yedek parça gibi kullanılan bu özel fırçalar, ilerleyen zamanlarda gelişimler ve farklılıklar göstererek, bol çeşitliliğe ve fonksiyonelliğe ulaşmıştır.

Bir çok sektörde kullanılan fırçaların ithalatının yapıldığını gördük ve konuyla ilgili 2 ortak olarak 2008 yılında çıktığımız bu yolda, Hilal Fırça ünvanıyla sektöre üretici firma olarak giriş yaptık ve ardı ardına birçok yatırımları gerçekleştirdik.

Kalıplar yaptırarak fırça maliyetlerini minimize etmeye çalıştık; 7 adet CNC Endüstriyel Fırça Makinası yatırımı yaparak her model ve özellikte fırçayı yapabilecek kapasitede ve 2000 M2' nin üzerinde bir alanda endüstriyel fırça üreten, günümüzün en teknolojik fabrikasını kurduk.

Türkiye'de birçok kurumsal firmaya fırça tasarlayarak üretmekteyiz.

Özellikle teknolojik olarak yatırımını tamamlamış ve kurumsallık noktasında belirli hedeflere ulaşmış ve dünya çapında ihracat yapan firmaların, üretim hatlarında kullandıkları fırçaların, Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarımız neticesinde üretimlerini yaparak sektör oyuncularının hizmetine sunduk.

Şu an sektörde en fazla ürün çeşidine sahip olan ve en çok dikkat çeken ve fırça dünyasında gelişmeleri yakından, aralıksız ve sürekli takip ederek üretimini hızını kesmeden ve hiç duraksamadan geliştiren firmaların en başında yer almaktayız.

2008' den 2018' in sonuna yaklaştığımız bu günlerde, geride kalan 10 yıllık bir süreçte 3000' in üzerinde farklı model ve 5 Milyon adetin üzerinde endüstriyel fırça tasarlayarak ürettik ve bunun haklı gururunu yaşamaktayız.

Bu süreçte en önemli özelliklerimizden bir tanesi de sürekli ve yılmadan Ar-Ge yapmaktı. Her zaman önceliği ürün geliştirmeye ve ürün verimliliğini arttırmaya vererek, büyük bir coşkuyla çalıştık ve araştırarak kendimizi geliştirdik ve yeniledik.

Bu sebeple, hemen hemen endüstride var olan tüm sektörlere uygun fırçaları tasarlayıp üretmiş bulunmaktayız ve yolumuza aynı hızla devam ediyoruz.

Bu sektörlere örnek olarak, çok ciddi yatırımlar yapmış olduğumuz Halı Yıkama sektörünü ilk olarak verebiliriz; ayrıca Genel Temizlik, Cam Yüzey Temizlik, Tarım, Gıda, İnek Kaşıma Sektörleri , Endüstriyel Üretim Alanları, Tütün İşleme ve Sigara Üretim Fabrikaları, Tekstil Fabrikaları, , Mobilya Üretim Fabrikaları, Beyaz Eşya Üretim Hatları, Uçak Sanayi, Yürüyen Merdiven İmalatı, Pano İmalatı ve benzeri sektörler için özel olarak dizayn ettiğimiz fırçaları ürettik ve bu konuda en fazla tecrübeye, en fazla bilgi ve birikime sahip firmayız.

Her sektörün ihtiyacını yerinde ve doğru bir şekilde tespit ederek, o sektöre en uygun ürünü belirlerken dikkat edilmesi gereken birçok hususun standardını da yine bizler belirledik.

Örnek verecek olursak, eğer bir gıda sektöründe fırça uygulaması yapılacak ise kullanılacak olan hammadde ve malzemelerin gıdaya uygunluk sertifikasının olması gerekmektedir; ayrıca insan sağlığına zarar vermediğine dair ilgili belgelerin alınması ve bunlarla alakalı testlerin de yapılması zorunludur.

Buna benzer her noktada üretecek olduğumuz fırçanın proseslerini hizmet verecek olduğumuz firmaya ulaştırmaktayız ve öncelikli olarak insani değerlere ve evrensel kurallara riayet ederek ürünler tasarlamakta ve üretmekteyiz.

Kullanıldığı alanlarda en faydalı ve en etkili olabilecek şekilde tasarımlar ile fırçalar üreterek, bir çok sektörde bir çok üretici firmanın ve fabrikanın hizmetine sunduk.

Sadece yurtiçindeki talepleri karşılamakla da kalmayıp yaklaşık 35' e yakın ülkede irili ufaklı ihracatlar da gerçekleştirdik.

Bugün Avrupa' dan ithalatını yaptığımız birçok fırçanın Avrupa' ya ihracatını yapar hale geldik.

Amerika ve Rusya dahil birçok Afrika ve Ortadoğu ülkelerine değişik modellerde ve özelliklerde fırçalar üreterek ve ihracatını yaparak bunun devamlılığını sağlamaya çalıştık.
Geçen 10 yıllık zamanda Hilal Fırça olarak en önemli ilkelerimizden biri olan kurumsallaşma yolunda da ciddi adımlar attık.

Özellikle son dönemlerde birçok noktadan baktığımızda, tüm sektörleri takip ederek, bizim için en uygun olan kurumsal yapıyı bünyemizde oluşturmaya çabaladık ve bu noktada gerekli eğitimler, yatırımlar, istihdamlar ve atılımları da gerçekleştirdik.

"Endüstriyel Fırça" denildiği zaman başta da ifade ettiğimiz gibi her ne kadar ismi fırça da olsa bizler endüstriyel birer "parça" ürettiğimiz için bu ürünün kalitesi çok önemli, uzun vadeli kullanıma uygun olmalı ve kullanıldığı yerde %100 bir verimlilik sağlamalıdır.

Bu hedefle çıktığımız yolda şu ana kadar %100' e çok yaklaşmış bir müşteri memnuniyetiyle, çok dikkatli ve hassas hareket ederek yolumuza hızla devam etmekteyiz.

Gelecek vizyonumuza bakacak olursak, Türkiye' nin hali hazırda Endüstriyel Fırça konusunda mevcut en iyi firması olmakla yetinmeyerek, Dünya' nın bu konuda sayılı ilk 20 firması arasında yer almayı hedeflemekteyiz ve bu konudaki adımlarımızı çoktan atmış bulunmaktayız.

En fazla Endüstriyel Fırça Makinası yatırımı,
En ciddi kalıp yatırımları,
En iyi üretim alanı,
En kurumsal yapı ve en kalifiye personel ile bu hedeflere emin adımlarla yürüyoruz.

Hilal Fırça olarak, vizyon ve misyon noktasında her zaman ve her şartlar altında en iyisini belirleyerek, bu hedefler uğrunda var gücümüzle, gecemizi gündüzümüze katarak çalışmaya devam etmekteyiz.

http://hilalfirca.com.tr/