Ağız ve diş sağlığı insanlar için büyük bir önem arz etmektedir. Bu bakımdan da ağız ve diş sağlığının büyük etkeni bireylerin beslenme eylemleri için büyük önem arz eden ve olmazsa olmak diş sağlığına da bir hayli büyük önem vermesi ve bakımlarını da iyi bir biçimde yapması gerekmektedir. Bu açıdan da Çocuk diş sağlığında da çocuklara yönelik gereken diş sağlıkları için onlara diş hekimleri tarafından uygun sağlık ortamları ayarlanmaktadır. Süt dişlerinde 0-36 ay arasında ağızda oluşmaya başlayan 20 tane Çocuk dişlerine süt dişi denilmektedir. Halk ağzında kullanılan bu terimde süt dişlerine 6 yaşında birey yeni dişlere kavuşmakta ve süt dişlerini çektirmelidir. Ancak bilinçsiz bir şekilde kişisel dişlere yönelik çekimlerde hekim kontrolü olmazsa eğrilikler görülebilir.

Diş sağlığı bireylerin beslenme alışkanları ve bu alışkanlıkları eylemler açısından sürdürebilmesi için büyük bir önem arz eder. Diş sağlığının sürekli olarak yapılması ve bireylerin beslenme alışkanlığını düzenli ve sürdürülebilir olarak devam ettirmesi için hekim kontrolünde Dolgu sonrası diş sağlığına da sürekli tedavilerde bulunması lazımdır. Amalgam dolgusunda ortalama 2 saat kadar yemek yenmemesi gerekir. Ve 24 saat boyunca da sert gıdalar havuç, çerez, kuru yemişler, kabuklu yemişler, sert ve köklü meyveler gibi pek çok sert yiyeceklerden Dolgu sonrası uzak durulması gerekilmektedir. Dolgu sonrasında soğul ve sıcak içecekleri bir arada tüketmemek çok soğuk içecekler sonrasında gelen sıcak içecekler gibi normal dışı durumlarda diş köklerine ve dolgunuza büyük zarar verilmektedir.

Günümüzde pek çok insan orijinal diş sağlığını kaybetmiş ve yeni yapay dişlere kavuşarak yeme ve içme alışkanlığını sürdürülebilir hale getirmek için büyük bir zahmete girmiştir. Bu bağlamda da Zirkonyum diş bakımından klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri bir metalin yerine kullanılmakta olan beyaz alaşım renklerinden oluşan dişlere denir. Zirkonyum diş günümüzde birçok bireyler tarafından kullanılan ve bu dişlerin bakımı konusunda da site üzerinden büyük bilgiler detaylı olarak sunulmaktadır. Estetik açısından da Zirkonyum diş son derece büyük bir önem arz etmektedir. Bu bakımdan da bu alaşımın beyaz rengi ve diğer klasik porselen dişlere oranla daha estetik durduğundan halk tarafından kolaylıkla tercih edilir.