Sisleme sistemi veyahut diğer isimi ile*fogging system, ortamı kısa müddette serinleten ve serada kullanıldığında nebatların ihtiyacı olan nemi sağlayan bir sistemdir. Bu arada koku ve böceklerin giderilmesinde, toz bastırmada, açık hava soğutmada ve sis veyahut duman görüntüsü vererek özel efekt oluşturmada kullanılır.

Sisleme Sistemi Nasıl Çalışır?

Yüksek basınçlı ve düşük basınçlı olmak üzere 2 değişik şekilde uygulanan*mist system*heyetiminde krom borular ve nozullar kullanılır. Yüksek basınçlı sisleme başka bir deyişle*high pressure fogging system, uygulanan yüksek basınçla su zerreciklerinin su kalıntısı oluşturmayacak şekilde mikron inceliğine getirilmesi işlemidir. İncelen su nebatlar üzerinde su kalıntısı şeklinde görülmeyecek kadar küçüktür.*Fog nozzle*başka bir deyişle sis nozulu, sisleme sisteminin temel parçalarıdır. Nikel kaplama nozullar 0,10 mm den 0,70 mm e kadar değişik ölçülerde ihtiyaçlara cevaplayacak şekilde tasarlanmıştır.

Yüksek Basınçlı Sisleme Sistemi

Yüksek basınçlı sisleme sistemi suyu zerrelere ayırarak sis haline getirir. Yüksek basınç birimlerinde kullanılan nozullarla inceltilmiş istenen ortama enjekte edilir. Suyun inceliği kullanılan nozulun cinsine göre değişir. Havada asılı kalan ince su yapanlar yanında yağmurlama yapacak kalınlıkta nozul çeşitleri mevcuttur. Su ve enerji kullanımından tasarruf sağlayan ve kullanıldığı alanda ele geçirdiği maksimum verimle hedefe eriştiren*fog system, belirli bir sertlik düzeyine inen suyun mikro memelerden geçmesi ve bu işlemin yüksek basınçla püskürtme şeklinde yapılmasıdır. Bu esnada su parçalanarak mikronla deyim edilen küçük parçacıklara dönüşür. Suyun püskürtülmesinde kullanılan nozullar yüksek basıncın aşındırma tesirine rağmen dayanıklı metallerden üretilir. Düşük basınçlı sisleme sisteminde ise yüksek basınçtaki 70-150 bara karşın 6-7 bar basınçla su püskürtülür.

Sisleme Sistemleri

Sisleme sistemleri yüzlerce alanda kullanılan bir sistem olup; ortamın sıcaklığını düşürerek serinletme başta olmak üzere kapalı alanları nemlendirme, toz bastırma, dezenfekte etme, koku giderme gibi farklı emellere hizmet eder. Son zamanlarda seracılık belli bir nem ve sıcaklık düzeyinde kapalı alanda nebat yetiştirme işlemidir. Verimliliği arttırarak hedef imalata erişmeye yardımcı olan*greenhouse humidification*yani sera nemlendirme, soğutma tesiri ile çimlendirmeyi arttırırken su tüketimini azaltarak verimliliği yükseltir. Hayvan soğutma, mantar imalatı, endüstriyel imalat alanları, tekstil kağıt işleme, koku tedbire, toz bastırma, öze efektler ve açık hava soğutma başlıca kullanım alanlarıdır.

-Hayvan soğutmada, topluca üretim yapılan mekanlarda hayvanların daha konforlu bir ortamda yaşamaları sağlanarak verimliliğin artması sağlanır.
-Mantar üretiminde nem ve sıcaklığın balansta olması ehemmiyetlidir. Sisleme sistemi ile yüksek kalitede ve verimlilikte mantar ele geçirilir.
-Endüstriyel kullanım olarak ve tekstil üretim yapılan ortamlarda mevcut sistemlerin daha randımanlı çalışmasını sağlar.
-Koku tedbire ve toz bastırmada kullanılan sisleme sistemi; istenmeyen kokuların, tozların ve böceklerin giderilmesinde tesirlidir.
-Özel efektlerde sis ve dumanla oluşturulan görüntü izleyenlerin dikkatini çektiğinden hangi etkinlikte kullanıldı ise etkinlikten ele geçirilen geliri arttırır.
-Açık hava soğutmada ise sıcak bir günde lokanta veya cafenin terasını sisleme sistemleri ile serinleterek kullanmak olasıdır.