Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yapılacak olan seyahatler için Cezayir vizesi başvurusu Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu ve Cezayir Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapılmaktadır. Başvuru esnasında vize türüne göre talep edilen Cezayir vize başvuru evrakları eksiksiz olarak ibraz edilmelidir. Başvurular şahsen veya Cezayir Konsolosluğu tarafından yetki verilen vize hizmet sağlayıcı firmalar aracılığıyla yapılabilmektedir.

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Cezayir ülkesine olan seyahatleri öncesi vize işlemlerini tamamlamış olmak zorundadırlar. Cezayir'e her ne amaçla seyahat edilecek olursa olsun vize alınması gerekir. Ülkeye giriş esnasında Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının pasaportlarında geçerli bir Cezayir vizesi olmalıdır.

Cezayir konsolosluğu ve Cezayir büyükelçiliği başvuru evrakları ile birlikte ibraz edilen başvuru formundaki beyanları dikkate almaktadır. Ayrıca gerçeğe uygun olmayan ya da birbiriyle karşılaştırıldığında bilgileri uyuşmayan başvuru sahiplerinin işlemlerini sonlandırmaktadır. Cezayir vize başvurusu formu uluslararası vize işlemlerinde kullanılan resmi bir belge niteliği taşıdığından başvuru formunda verilen sahte bilgiler suç unsuru oluşturmakta ve usulsüzlükle ilgili olarak başvurular olumsuz olarak neticelendirilmektedir. Bu tarz durumlarda ek olarak cezai yaptırımlarla karşılaşılabilmektedir.