Burun yüzümüzün tam ortasında yer alan önemli bir organ olup yüz güzelliği konusunda da oldukça belirleyicidir. Bu sebeple insanlar burunlarında herhangi bir sağlık problemi olmasa dahi kendilerini daha güzel hissetmek amacıyla burun estetiğine başvurabilmektedir.
Burun estetiği, estetik operasyonlar arasında en çok yapılan işlemlerden biridir. Burun estetiği kişinin doğuştan sahip olduğu bazı yapısal bozukluklar sebebiyle yapılabileceği gibi herhangi bir bozukluk olmadan da kişinin tercihine bağlı olarak yapılabilmektedir. Burun doğuştan düzgün olup kaza ve travmalara bağlı olarak da deformasyona uğrayabilir. Bu durumlarda da estetik operasyonlar tercih sebebidir. Hangi sebeple olursa olsun burun estetiğindeki temel amaç solunum yollarının işlevlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesidir. Bununla birlikte burun, kişinin beklentileri ve istekleri doğrultusunda yeniden şekillendirilebilir.
Burun estetiği operasyonları genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ameliyat açık ve kapalı olmak üzere iki teknikle gerçekleştirilebilir. Açık teknik, genellikle burnu ileri derece bozuk olan veya önceden burun ameliyatı olmuş kişiler için tercih edilmektedir. Cerrahın görüş açısını genişleterek ameliyat sürecini kolaylaştırır, ancak iyileşme sürecini uzatmaktadır. Kapalı teknik ise burundaki şekil bozukluğu daha küçük boyutlarda olan hastalar için uygulanır ve iyileşme süreci de kısadır. Ameliyattan sonra kişinin burun bölgesinde yara izi kalmamaktadır.


Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?


· Kişinin burnunda doğuştan gelen kemik eğriliği, burun içi et büyümesi, burun kemiği kayması gibi durumlarda öncelikle kişinin rahat nefes alabilmesi amacıyla ve aynı zamanda da burun şeklinin kişinin yüzüne uyumlu hale getirilmesi için yapılabilir.
· Burun şeklinin kişi tarafından beğenilmemesi durumunda kişinin yüz hatlarına uyumlu burun şekillendirmesi yapılabilir.
· Burun ucunun düşük olması, kemerli burun, burun deliklerinde asimetri gibi durumlarda da burun estetiği yapılabilmektedir.
Burun estetiğinde kişinin yaşının uygun olup olmaması konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu kemik gelişimidir. Ergenlik dönemi ve gelişimi devam eden gençlerde burun estetiği yapılması doğru değildir. Büyüme süreci devam eden bireylerin kemiklerinin şekli tam oturmamış olduğundan cerrahi müdahale yapıldığı taktirde istenilen görüntü oluşmayabilir veya burun şekli ameliyattan sonra eski haline dönebilir. Este Aura burun estetiği ameliyat fiyatları için tıklayınız.