VPS mi? Bulut Sunucu mu?


Web sitelerini barındırmak için, hosting firmaları tarafından sunulan farklı birkaç hizmet çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan VPS hosting ve bulut sunucu, ortak yanlarının bulunmasıyla birlikte, birbirinden farklı birkaç temel özelliklerle de ayrılan hosting hizmetleridir. Bu sanal sunucu hizmetlerinin temel ortak özelliklerinin yanı sıra, birbirinden ayrılan niteliklerini de yazımızın devamında bulabilirsiniz.


VPS Nedir?


Özel bir sanal sunucu olan VPS, sadece disk ve RAM özelliklerinin ortak ama birbirinden bağımsız bir şekilde kullanıldığı, kullanan tüm web sitelerine ayrı olarak farklı kontrol panelleri ve işletim sistemlerinin sunulduğu bir web sitesi barındırma hizmetidir.


Bulut Sunucu ve VPS’nin Ortak Özellikleri


İkisinin de kullanıldığı alanlar, sanal ortamlardır.
İkisi de, tek hipervizör kaynağı kullanmaktadır.


Aralarındaki Temel Farklar


VPS tek sunucu içerisinde barınırken, bulut sunucular Cluster altyapısında barınırlar.
VPS ana sunucunun özelliklerini ortak kullanırken, bulut sunucu sunulan Disk, CPU ve RAM gibi özellikler %100 olarak kullanılır.
Ana sunucu bakım çalışmalarında VPS sunucuları kapanırken, bulut sunucu kapanmaz.
Herhangi bir VPS’ye saldırı olması halinde tüm VPS hattı etkilenirken, bulut sunucu altyapıları ayrı olması nedeniyle bulut teknolojisi fazla etkilenmez.
VPS’de donanım yedeği bulunmayıp, bulut sunucularda donanım yedeği bulunmaktadır.


Alacağınız web hosting hizmetlerinin bu farklılıklar göz önüne alınarak değerlendirilmesi yapılırken, aradığınız özelliklere en uygun hizmeti tercih etmenizde sanal sunucu maliyetlerini önemli ölçüde düşürecektir.