Belarus’ta Türk Sermayesi Oteli! Sedat İğdeci’ye ait “Sun Hotel”


Türk Sermaye Derneği üyesi “SI-JuristGlobal” LTD ve yatırımcı Sedat İğdeci, Karl Marx caddesi No. 14 Ostrovets, Grondo Bölgesi Belarus adresindeki SUN HOTEL otelinin pek yakında açılacağını duyurmuşlardır. Otelin konfor düzeyinin üç yıldızlı olacağı öngörülmekte olmasına rağmen mevcut uluslararası normlara göre otelin konfor düzeyi dört yıldıza denktir. Projenin yatırım değeri 10 milyondur. “SUN HOTEL” 7 m2 balkonlu, 24 m2 genişliğinde 60 tek yataklı çift kişilik 68 oda vardır. Her oda, bir adet çift kişilik yatak veya iki adet tek kişilik yatak, giysi dolabı, mini bar, sandalye ve diğer mobilyalarla donatılmıştır. Her odada duş kabinli, lavabolu, tuvalet ve aynalı raflı bir adet banyo mevcuttur. 7 m2 balkonlu, 55 m2 genişliğinde 8 adet çift kişilik VIP oda (her katta iki adet) bulunmaktadır. Her odada bir adet çift kişilik ve iki adet tek kişilik yatak, giysi dolabı, mini bar, kanepe, koltuklar, çalışma alanı, duşlu, tuvaletli, lavabolu ve aynalı raflı iki adet banyo vardır. Tüm mobilyalar, özel siparişle imal edilmiştir ve otelin konfor düzeyine paralel olarak yüksek kalite şartlarına uygundur. SUN HOTEL, 60 adet çift kişilik odada 120 kişiye ve 8 adet dört mekanlı odada 32 kişiye konaklama olanağı sunmaktadır. Otel toplamda, 152 kişiye konaklama olanağı sunmaktadır. Sizi, otelin sunhotel.org adresindeki internet sayfasını ziyaret etmeye davet ediyoruz.


Sedat İğdeci, Belarus ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilere yardımcı oluyor


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Belarus’ta yatırımcı olarak bulunan Türk İş adamı Sedat İğdeci ‘nin de bulunduğu Belarus-Türkiye yenilik forumunda yaptığı konuşmada “Belarus ile Türkiye arasındaki ticaret cirosu şu anda $600 milyondur. Bu rakamın $1 milyara çıkmasını umuyoruz. Bunun için gerekli her türlü koşul mevcuttur” dedi.


BELTA, Türkiye’nin sanayi alanında yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanması büyük önem verdiğini bildiriyor. Bakan, “İkili ilişkiler devingen ve yoğun bir şekilde gelişmekte, Türk firmaların Belarus’a olan ilgileri giderek artmaktadır. Bu konuları Belarus Sanayi Bakanıyla görüştük” dedi.


BNTU “Politeknik” bilim-teknoloji parkı esasında gerçekleşen Belarus-Türkiye yenilik forumu, bunun yanında inşaat ve gayrimenkul, enerji, doğrama, kimya, ulaştırma, lojistik ve de bilgi teknolojileri alanlarında da ikili iş birliğini genişletmeyi amaçlamıştır.


Mini ve mikro hidroelektrik (HES) enerji santralleri Belarus vatandaşlarının enerji maliyetlerini düşürecek


Düşük enerjili hidroelektrik santrali inşaatlarına sanayileşmiş birçok ülkede uzun yıllar önce başlanmıştır. Küçük hidroenerji santralleri Çin’in toplam enerji ihtiyacının %46’sını karşılamaktadır. Avusturya’da bu tip 1900 tesisin yıllık toplam kapasitesi 4,000 GWh’dir. Çek Cumhuriyetindeki 1400 santral, bir milyondan fazla sayıda konuta elektrik sağlamaktadır. Yurtdışı deneyimini Belarus’a taşıyacak olan Türk yatırımcı Sedat İğdeci, ülkemizden önce Avrupa’da uzun yıllar çalışmıştır. Sedat İğdeci: “Mini hidroelektrik enerji santrali Belarus için çok uygundur çünkü düz alan, düşük debili akış potansiyelini kullanarak hidroenerjinin oluşmasında belirleyici rol oynar”.