BEE'O Propolis Sözleşmeli Arıcılık Modeli

Türkiye'de ilk defa BEE'O Propolis tarafından hayata geçirilen Sözleşmeli Arıcılıkhttps://www.beeo.com.tr/ Modeli, kovandan sofraya güvenilir arı ürünleri üretimi yapılmasını sağlıyor.

Ülkemizde ilk kez 2013 yılında BEE'O Propolis tarafından başlatılan ve halen uygulanmaya devam eden 'Sözleşmeli Arıcılık Modeli', doğrudan arıcılarla üretim sözleşmesinin yapıldığı ve kovandan itibaren doğru arıcılık uygulamalarının hedeflendiği bir arıcılık modelidir.

BEE'O Propolis'in uzman ekibinde yer alan arıcılık uzmanları ve ziraat mühendisleri kontrolünde, ülkemizin farklı bölgelerinde yer alan arıcılar ile sözleşmeler imzalanıyor ve arıcıların kovanlarının bulunduğu konum kontrol ediliyor. Veteriner ilacı kullanılmadan üretim yapılması, yakın çevrede fabrika atık sahaları vb. olmamasına, temiz su kaynakları bulunmasına ve pestisit uygulanmayan bölgelerde üretim yapılmasına dikkat ediliyor. Aynı zamanda arıcılığın desteklenmesi, arıların korunması ve dolayısıyla ülkemizde bitki zenginliğinin ve çeşitliliğinin korunmasına da önemli katkılar sağlanıyor. Ayrıca, Türkiye'de arıcılığın gelişimi, sürdürülebilirliğine ve tarımsal üretime de destek veriliyor.

Ürünlerin doğrudan arıcılardan temin edildiği model ile, kontrollü koşullarda üretim yapılması sağlanıyor ve arıcılara yerinde eğitimler veriliyor. Bu sayede BEE'O Propolis ürünlerinin doğallığı ve gıda güvenliğine uygunluğu analizler ile doğrulanıyor ve biyolojik aktiviteleri korunarak tüketicilere ulaştırılıyor.

BEE'O Propolis bu sayede Türkiye'nin farklı bölgelerinde yer alan arıcıları ile birebir çalışarak izlenebilir üretimi mümkün kılıyor. Model kapsamında arıcılara alım garantisi veriliyor ve böylece arıcıların, ürünlerini nasıl ve nereye satacakları kaygısını gütmeden sadece doğru bir şekilde üretmeye ve yaptıkları işi geliştirmeye odaklanmaları sağlanıyor. Uygulanan Sözleşmeli Arıcılık Modeli ile her bir arıcının ürettiği ürünleri kesin olarak hangi rakamdan alacağının taahhüdü veriliyor ve bu şekilde doğrudan arıcılar ile çalışılarak aradaki aracıların ortadan kaldırılmasıyla "Adil Ticaret" sağlanıyor. Tüm bunlar, iyi arıcılık uygulamalarının sağlanabilmesi için yegane tek yöntem olan Sözleşmeli Arıcılık Modeli'nin sürdürülebilir olmasını ve arıcıların güven içerisinde karşılıklı bir çalışma hayatı yürütebilmesini olanaklı kılıyor.

Propolis ülkemize daha önce Çin'den ithal ediliyordu. Ancak, Çin'den gelen ürünlerde katkı kalıntı sorunları bulunuyor. Yapılan araştırmalar sonucunda Çin propolislerinin içerisinde ağaçların yaprak, sap ve tomurcuklarının katılmış olduğu, maltodekstrin, silikon dioksit vb. maddelerle propolisin çoğaltıldığını hatta propolise benzemesi için boyar madde ilavesi yapıldığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, Çin'den ithal edilen ürünler çok ucuza alıcı buluyor ve arıcılarımız bu ürünlerle piyasada rekabet edemiyordu. BEE'O Propolis, Sözleşmeli Arıcılık Modeli'yle ülkemiz için yeni bir katma değer yaratıyor.

BEE'O Propolis, Türkiye genelinde şu anda 500 sözleşmeli arıcı ve 150.000 arı kovanı ile çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca, ürünlerin analizlerini İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yer alan laboratuvarlarında yapıyor ve tüketicilerine kovandan sofraya izlenebilir, doğal, besin içeriği ve biyolojik aktivitesi korunmuş ürünler sunuyor. Ülkemizde arıcılar bu sayede artık bal dışındaki diğer arı ürünlerini (propolis, arı sütü, polen, arı ekmeği) de üretiyor ve bundan gelir elde edebiliyorlar. Bu doğrultuda BEE'O Propolis, geçtiğimiz yıl 10 ton propolis, 15 ton polen, 5 ton arı ekmeği ve 1 ton arı sütü üreterek bu katma değeri ülkemize kazandırdı.

Her Ürünün 1 TL'si Arıcılara!

BEE'O Propolis'in yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi kapsamında, satılan her ürünün 1 TL'sini arıcılara daha modern ekipmanlarla üretim yapmalarını sağlamak ve arıcılığın sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak için bir fonda toplanıyor. Fonda biriken bu para ise arıcıların bal sağım makinesi, modern arı kovanı, bal dinlendirme kazanı, polen tuzağı vb. ekipmanlarının yenilenmesi amacıyla tekrar arıcılara veriliyor. Bu çalışmanın amacı ülkemizde arı ve kovan sayısını arttırmak. Çünkü bitkilerin %80'i arılar sayesinde tozlaşıyor. Arı demek, hayat demek. BEE'O Propolis toplumda bu konuda farkındalık oluşturmaya çalışıyor.

BEE'O Propolis Hakkında

Gıda Yüksek Mühendisi Propolis Uzmanı Aslı Elif Tanuğur Samancı, Ziraat Mühendisi Arıcılık Uzmanı Taylan Samancı ve Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu tarafından kurulan BEE'O Propolis, Türkiye'de BEE'O ve BEE'O UP markaları, ABD ve Avrupa'da ise BEE&YOU markası ile doğal besin içeriği ve biyolojik aktiviteleri korunmuş propolis, arı sütü, polen gibi doğal arı ürünlerinden oluşan katma değerli inovatif ürünler üretmektedir.

BEE'O Propolis, 2013 yılında KOSGEB destekli Ar-Ge projesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent'te kuruldu. Propolis, arı sütü, ham bal, polen, arı ekmeği ve bu değerli ürünleri içeren doğal ve besleyici sürülebilir karışımlar, propolis damlalar, tabletler, burun spreyi, boğaz spreyi ve şurup üretmektedir. Ayrıca kozmetik kategorisinde de propolisli ballı dudak koruyucu ürünü ile ürün gamını genişletmektedir. Bunların yanı sıra, dünyada ilk defa propolisli ham ballı, içerisinde ilave şeker, yağ ve katkı maddesi içermeyen çikolata ürünü de geliştirmiştir.

ISO 22000, ISO 9001, BRC, GMP, FDA, Helal ve Kosher sertifikalarına sahip Türkiye'nin en büyük propolis üreticisi olan BEE'O Propolis, geliştirdiği inovasyon ödüllü özütleme yöntemiyle ve yaptığı projeler ile ulusal ve uluslararası arenada 26 farklı ödüle layık görülmüştür. Bunların bir kısmı kadın girişimciliği üzerine, önemli bir kısmı da inovasyon, Ar-Ge alanında ve yine bir kısmı da doğrudan ürünlerin yüksek besin değeri ve doğallığı nedeniyle layık görüldüğü ödüller. Bunların içerisinde; Amerika'da Natural Child World tarafından 2 ayrı ürüne verilen Eco Excellence Ödülleri, yine Amerika'da Gıdanın Oskarları olarak bilinen Gurme Özel Gıdalar Derneği tarafından BEE'O Kakao-Fındık-Ham Bal-Propolis ürününe verilen Sofi İnovasyon Ödülü, ayrıca Sözleşmeli Arıcılık modeliyle dünyada arıcılığın gelişmesine verdiği katkılar dolayısıyla Avrupa Birliği'nden aldığı Eco Efficiency ödülü ve TÜBİTAK ile Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden iki ayrı Ar-Ge projesiyle aldığı inovasyon ödülleri yer alıyor.

BEE'O Propolis, BEE'O markalı ürünlerini www.beeo.com.tr online web sitesi üzerinden ayrıca Carrefour Gurme, Macrocenter, Migros, Joker, Gratis'ten oluşan 1.500 perakende satış noktasında tüketicilerine sunmaktadır. Ayrıca, BEE'O UP markalı propolisli tablet, şurup, sprey formundaki ürünlerini ise 10.000 eczane satış noktasında tüketicilerle buluşturmaktadır. Yurt dışında ise BEE&YOU markasıyla; 12 farklı ülkeye (Amerika, Kore, Almanya, Hollanda, İsveç, İngiltere, Avusturya, Dubai, Katar, Kıbrıs, Suudi Arabistan ve Pakistan) ihraç etmektedir. Anadolu propolisini bir dünya markası yapma yolunda hız kesmeden çalışmalarına devam eden BEE'O Propolis, ürünlerini Amerika Birleşik Devletleri'nde e-ticaret sitesi www.bee-and-you.com üzerinden; ayrıca Amazon, Wallmart, CVS, E-bay'de olmak üzere toplam 3500 perakende noktasında satışa sunmaktadır.