Bebeklerde Suçiçeği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genelde küçük çocuklarda ve bebeklerde görülen su çiçeği belirtileri rahatsızlığı bebeklerde ateş ve halsizlik yapabilir. Bazı bebeklerde hiçbir belirti görünmeden sadece vücutlarında döküntü halinde aralıklı bir şekilde kabarcıklar oluşabilir. Bu kırmızı döküntüler bebeğin her yerinde görülebilir. Kollarında, bacaklarında, sırtında, yüzünde ve popo kısmında çoklukla kırmızı döküntülerden oluşan bebeğin vücudunda kaşıntı da görülür.
Günümüzde su çiçeği tedavisi için bebeklik döneminde bebek aşıları yapılmakta ve çoğu bebeklik çağında ve çocukluk çağında su çiçeğine yakalanan bebek eğer aşısı varsa bu rahatsızlığı çok hafif bir şekilde atlatmaktadır.

Bebek suçiçeği yüzünden kaşınmaya başladığında bu kaşıntıyı çok fazla yapması ve kırmızı döküntülerin yaraya dönüşerek iz kalmasına sebep olabilir. bu yüzden bebeğin bu yaraları çok fazla kaşımasına izin vermemeli hatta bebeğin vücudunu kaşımaması için bebeğe doktor tarafından verilecek olan losyonlar sürülerek bebeğin kaşıntısı rahatlatılmalıdır. Bebeklerde su çiçeği belirtileri eğer aşıları varsa, çok hafif bir şekilde görülür veya bebek az bir belirti ile su çiçeğini atlatır.
Kırmızı pulcuklar su çiçeği belirtilerinden en çok görülenidir. 2 ila 3 gün gibi bir sürede lekeler kabarcıklara dönüşür ve büyük bir kaşıntı isteği oluşturur. Acı vermez ve büyüklükleri çok fazla değildir. Sırt ve göğüs bölgesi lekelerin ilk adımıdır, daha ağır durumlarda bacaklara ve kollara sıçrayabilir. Yüksek ateş bir diğer belirtidir 39 derece en yüksek ateştir fakat çok ağır durumlarda 40 dereceye ulaşabilir. Hastalık uzun süreli değildir. 5-15 gün arasında lekeler iz bırakmadan kaybolurlar fakat kaşıntı çok fazla olursa ve hasta buna tepki verirse lekeler vücutta derin çukurlar bırakabilir.