Bebek gelişiminde en önemlisi anne sütü
Bebek beslenmesi, bebek gelişiminin en önemli yapıtaşıdır. Tıbbi faydalarının yanı sıra, doyuruculuğu, zihinsel ve duygusal bebek gelişimine etkisi ile anne sütü faydaları tartışılmazdır.
Hiçbir firma anne sütü üretemez
Reklamlarda anne sütü kadar kaliteli şeklinde lanse edilen sütler ancak bir ek besin olabilir çünkü doğal bir gıda olan anne sütündeki bileşimler hiçbir laboratuar ortamında tıpatıp özelliklere sahip olarak elde edilememiştir. Bu nedenle bebek bakımının hali hazırda zor olması, bedeninizi yıpratacağı gibi bilimsel gerçekliği olmayan bahaneleri bir kenara bırakarak, en az altı ay anne sütü vermeye devam etmelisiniz.
En bilinen faydaları
Anne sütünün bebek gelişimi, duygu dünyası gelişimi, anne çocuk bağını kuvvetlendirmesi, ishal ya da kabızlık gibi sindirim sorunlarının çözümü olması, mikroplara karşı koruyuculuk kazandırması, boy ve kilonun normal düzeyde gelişmesi en bilinen anne sütü faydalarıdır.


Sizin ona elinizle temas etmeniz bile bebek gelişiminde önemlidir ve ileride size ne kadar olumlu yönde tepki vereceğini göreceksiniz. Bebeğinizin gözlerine bakın, onunla yüz yüze gelin. Yeni doğmuş bir bebeğin kendi tenini alması ilerleyen zamanlarda olur. Yeni doğduğu için gözleri ve vücudu şiş olabilir, vücudunda lekeler görülebilir. 1. Aydan sonra tamamen bu şişlikler gider kendi tenini almış olur. Daha birkaç günlük bebeğin gözleri kapalı olur. Tesadüfen çok nadir gözleri açık görülebilir. Fakat tamamen açılma süreci biraz ileriki zamanlarda olur. Gözleri açılan bebeğin görme kabiliyeti gelişmediği için sadece parlayan nesnelere karşı dikkatli bakmaları gözlemlenir. İlerleyen aylarda görme kabiliyetleri gelişir ve her şeyi net olarak görebilirler. İlk günler görme menzili 15 – 30 CM civarındadır. 1 metre veya 10 metre ilerisini göremezler. Görme organlarına göre kulakları daha hassastır ve her şeyi rahatlıkla duyabilirler.

Kaynak: https://bebekler.name.tr/bebek-gelisimi