Aslı Elif Tanuğur Samancı ve Taylan Samancı, BEE'O Propolis markasının kurucularıdır.

Aslı Elif Tanuğur Samancı, Gıda Yüksek Mühendisidir. Aslı Elif Tanuğur Samancı, İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nden 1996 yılında mezun oldu ve 2000-2013 yılları arasında bal sektöründeki firmalardan birinde Ar-Ge ve Kalite Direktörü olarak görev yaptı. Bu arada yüksek lisans öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı.

Taylan Samancı ise, üniversite eğitimini arıcılık ve zootekni üzerine yaptı. Mezuniyetinden birkaç yıl sonra bünyesine katıldığı bal firmasında uzun yıllar Projeler Takım Lideri olarak görev yaptı. Pek çok ulusal ve uluslararası projelerde yönetici olarak yer aldı. Arıcılığa dair bir çok yayın, kitap ve sunum hazırladı.

Oğullarının antibiyotik alerjisine çare aradıkları dönemde propolis ve arı sütü ile tanıştılar. Oğulları 11 aylıktan itibaren 2 ayda bir yüksek derecede ateşleniyordu ve sürekli antibiyotik vermek zorunda kalıyorlardı. 5 yaşına geldiğinde antibiyotiklerden dolayı çok kötü bir alerji gelişti ve tedavisi de yoktu. Doktor, çocuğun bağışıklığının aşırı düşük olduğunu belirtti. Oğlunun bağışıklığını arttırmak amacıyla bilimsel çalışmaları, tıbbi yayınları araştırmaya başladılar. Tıbbi yayınlarda sürekli propolis ve arı sütü ile karşılaşıyorlardı. Bu ürünlerin tüm dünyada bağışıklığı doğal yollarla güçlendirmek için kullanıldığı, prematüre doğan bebeklerde dahi enfeksiyonlara karşı kullanıldığını gördüler. Propolisi temin edip çocuklarına vermeyi düşündüler fakat ülkemizde üretilmediğini ve Çin'den geldiğini öğrendiler. Bunun üzerine kendileri üretmeye karar verdiler. 6 ay boyunca propolis özütü ve arı sütünü kullandıktan sonra oğullarında ne ateş ne alerji kalmıştı ve bağışıklığı da artmıştı. Bu şifayı görünce tüm annelere ulaştırma hayaliyle yola çıktılar.

Türkiye'de daha önce üretilmeyen propolisi yine Türkiye'de ilk kez "Sözleşmeli Arıcılık" modeli ile üretmek ve proses yöntemini geliştirerek insan tüketimine uygun hale getirmek için 2013 yılında firmalarını İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent'te kurdular.
2013 yılında başladıkları bu yolculukta şimdiye kadar uluslararası ve ulusal olmak üzere 25'in üzerinde ödül alarak yollarına devam ediyorlar.

Propolis Nedir?

Propolis arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip tamamen doğal bir arı ürünüdür. Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılır. Nar suyundan 80 kat daha yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir.

Propolis kovanda hangi görevi görüyorsa, doğru işlendiği takdirde insan vücudunda da aynı etkileri gösterir. Virüs ve bakterileri yok ederek bağışıklığın doğal fonksiyonunu destekler ve vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Düzenli tüketildiğinde hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra, propolisin solunum sistemi rahatsızlıklarında, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklarda, mide bağırsak rahatsızlıklarında kullanım alanının bulunduğu ve kansere karşı etkilerinin de olduğu yapılan bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Ayrıca, yapılan bilimsel çalışmalar ile vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını arttırmaya yardımcı olduğu da gösterilmiştir.