Ülkemizde malesef çok yaygın şekilde bilinen bir yanlış söz konusu. Panik atak ve anksiyetenin aynı şey olduğunu düşünüyor ülkemizde binlerce kişi.Ancak durum hiçte öyle değil.Öncelikle panik atağın ne olduğunu dile getirmek gerekirse" aniden ortaya çıkar ve insana çok şiddetli bir korku hissiyatı verir. Bu esnada kişinin hızlı kalp çarpıntısı ve zor nefes alarak nefes darlığı geçirmesi mümkündür.
Lakin Anksiyete panik ataktan çok farklıdır.Öncelikle anksiyete nedir ve neden olur onu anlamak gerekir.Dilerseniz onuda ele alıp hemen küçük bir tanım yapmalım." Kişinin bir eylem üzerindeki kaygı,gerilim, korku ve sıkıntı halidir diyebiliriz". Nedeni belli olmayan bir tedirginlik hali olarak da açıklayabiliriz.Bazı uzmanların yorumuna görede " iç çatışmaların sonucu" olarakda söylenir.
Anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir ? Genellikle en çok sık rastlanan belirtiler şu şekildedir; Aşırı Endişe, Heyecanlı hissetme, Huzursuzluk, Yorgunluk, Konsantre 'adapte' sorunu, Aşırı sinirlilik, Gergin kaslar, Uyku bozuklukları, Panik ataklar, Sosyal kaygı bozukluğu, Mantıksız korkular.
Anksiyete tedavisi varmı sorularınada yanıt vermek isteriz.Bulunmuş olduğunuz ilde özel veya devlet hastanelerine başvurarak hemen tedavisini başlatmanız mümkündür.Doktor kontrolü altında ilk tedavi süreçi olarak ilaç tedavisi uygulanır.Bu tedavi en önemli süreçdir. Kesinlikle doktor kontrolü altında olmadna hiç bir ilaç kullanımında bulunmamak gerekir. Aksi halde durum çok daha kötü bir vaziyet alabilir.